5 otázek, na které si musíte odpovědět, než požádáte o půjčku

6.4.2017 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Je úplně jedno, jestli se vám zaměstnavatel opozdil s výplatou a vy potřebujete uhradit nájem nebo vám jednoduše odešla pračka a nemáte prostředky na její nové pořízení. O půjčce minimálně jednou uvažoval téměř každý z nás. Protože vás ale takový špatně vybraný úvěr může uvrhnout do dluhové pasti, přinášíme vám rovnou 5 otázek, na které si musíte odpovědět ještě dřív, než odešlete žádost o půjčku.

Otázka č. 1: Opravdu se bez půjčky neobejdu?

Brát si půjčku na vánoční dárky, letní dovolenou v Karibiku nebo nákup nejnovějšího modelu chytrého mobilního telefonu je krajně nezodpovědné. Už naše babičky razily heslo, že na co neměly, to si jednoduše nepořídily. Vánoce přeci nejsou o dárcích za statisíce. Jejich pravá podstata je úplně jiná. To samé platí také o nákladných letních dovolených u moře.

Při rozhodování o tom, zda půjčku doopravdy potřebujete či nikoli, zapojte zdravý rozum a rozmýšlejte se zodpovědně. Půjčka má smysl pouze z hlediska dlouhodobého charakteru, kdy jejím prostřednictvím potřebujete financovat vzdělání, koupi či zařízení domu nebo bytu, popřípadě výdaje související se zdravotním hlediskem.

Otázka č. 2: Nezatíží půjčka rodinný rozpočet víc než je zdrávo?

Ještě před tím, než o půjčku požádáte, pravděpodobně si budete moci navolit výši měsíční splátky a dobu splácení. Vyšší splátka rovná se automaticky kratší doba splácení. Splátka by však v žádném případě neměla negativně ovlivnit finanční poměry rodiny či jednotlivce. Podle odhadů analytiků a finančních expertů by taková splátka neměla z vašeho rozpočtu ukrojit více než 10 %.

Často bohužel narážíme na rodiny i jednotlivce, kteří si výši splátek špatně spočítali a po několika měsících splácení zjistili, že je splátka zatěžuje více než je zdrávo. Řešením je v tomto případě předčasné splacení (pokud tuto možnost banka či nebankovní instituce bezplatně nabízí) z dřívějších úspor nebo refinancování či konsolidace půjčky, díky němuž můžete získat výhodnější úrok, ale i nižší měsíční splátku.

Otázka č. 3: Mám z čeho půjčku splácet?

Pokud nemáte pravidelný a doložitelný příjem, banka ani nebankovní instituce vám žádost o půjčku podle novely zákona neschválí. Ačkoli některé společnosti nepotřebují, abyste jim fyzicky příjem dokládali, mají vlastní prostředky a mechanismy, na základě kterých váš příjem ověří.

I zde je však na objektivním zvážení každého z nás, zda nám půjčka spíše neuškodí, nežli pomůže. Pokud víte, že každý měsíc bojujete s červenými čísly na bankovním účtu nebo žijete lidově řečeno z „ruky do pusy“, zvažte, zda si přidělávat půjčkou další problémy.

Otázka č. 4: Jsem připraven řešit výpadek příjmu?

Nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Co když přijdete o práci, zraníte se nebo nastoupíte na rodičovskou dovolenou? Máte rezervy, z nichž budete půjčku splácet?

Třeba u hypotečního úvěru se odborníci shodují na tom, že klient by měl mít ideálně našetřeno tolik vlastních prostředků, aby s jejich pomocí dokázal uhradit šest měsíčních splátek.

Pokud žádné rezervy nemáte, je alespoň vhodné zvážit odpovídající pojištění proti neschopnosti splácet nebo další pojistky v podobě úrazového či životního pojištění. I zde je však na místě upozornit na to, že ani sebelepší pojistka nedokáže zázraky.

Otázka č. 5: Je pro mě tato půjčka výhodná?

O tom, zda je půjčka výhodná či nikoli se nejlépe přesvědčíte prostřednictvím praktických online kalkulaček a srovnávačů, kde mezi sebou můžete porovnat nabídky jednotlivých bank i nebankovních institucí. Při výběru rozhodně nesázejte pouze na výši úroku. Ideálně vyberte takovou půjčku, která nabízí nejnižší RPSN.

Více informací o daném poskytovateli půjčky můžete dohledat také v internetových fórech a diskuzích. Pokud se na vybraného věřitele sype jen samá kritika, je dobré pokud zvolíte jiného nebo zkusíte vyřešit nepříjemnou finanční situaci půjčkou u rodiny nebo blízkých známých a přátel.

Vzali jste si někdy půjčku? Jak ji hodnotíte s odstupem času? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem nebo na našem facebooku.

Vendula Vrablová