6 věcí, které při sjednávání půjčky v žádném případě nedělat

25.5.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Zvažujete půjčku a nejste si jistí, zda ji vůbec někde získáte? Možná ani netušíte, že to, zda vám bude žádost o půjčku povolena anebo zamítnuta, můžete v mnohém ovlivnit. Co při sjednávání a následném čerpání půjčky v žádném případě nedělat? To vám prozradíme na následujících řádcích.

1. Nebrat si půjčku, která negativně ovlivní vaši životní úroveň

Pokud žijete tzv. od výplaty k výplatě a každý měsíc jsou pro vás dny do vyplacení peněz extrémně dlouhé, není půjčka ideálním řešením. Pokud navíc jakýmkoli negativním způsobem ovlivní vaši životní úroveň, opět je třeba hledat jiné a náhradní řešení. Vždy proto objektivně zhodnoťte, zda je pro vás půjčka vhodná a jestli na ni opravdu máte.

2. Nebrat si půjčku bez rezerv

Vytváření rezerv by mělo patřit ke zdravému finančnímu chování a základům finanční gramotnosti. Pokud si rezervy netvoříte, může to být v budoucnu velkým problémem. Jen si představte situaci, kdy vám z ničeho nic odejde pračka anebo lednička a vy nemáte na pořízení nové. Problém může nastat také tehdy, když přijdete o práci anebo se potýkáte s vleklými zdravotními komplikacemi. Finanční odborníci se proto shodují, že byste měli mít našetřeno tolik, abyste byli schopni uhradit šest po sobě jdoucích měsíčních splátek půjčky.

3. Neporovnat půjčky

Srovnání půjček je klíčem k pozdějšímu úspěchu. To proto, že je půjček a půjčkových produktů na našem trhu opravdu nepřeberné množství a mnohdy je tudíž složité se v jednotlivých nabídkách bezpečně zorientovat. Abyste si vybrali bezpečnou půjčku, která bude maximálně vyhovovat vaším představám. Učinit tak můžete prostřednictvím online kalkulaček a srovnávačů, kam jednoduše vložíte objem půjčky, její splatnost, případně další parametry a kliknete na tlačítko porovnat.

4. Oslovovat neznámé společnosti

Na trhu existuje nespočet věřitelů, kteří jsou více či méně ochotni vám půjčit nějakou tu tisícikorunu. Vždy byste si ale o vybraném věřiteli měli zjistit maximum informací. Dohledáte je nejen na jeho oficiálních webových stránkách, ale také v nezávislých recenzích a zkušenostech, které najdete na internetu anebo v internetových diskuzích. Pokud vybraná společnost nemá žádnou minulost a nemůžete k ní dohledat více informací, raději se poohlédněte po jiném poskytovateli.

5. Lhát v žádosti o půjčce

Anebo zatajujete důležité údaje. Vezměte ale jed na to, že věřitel má nespočet možností, jak pravost údajů ověřit. Pokud navíc zjistí, že jste v žádosti něco zatajili anebo lhali, nejen, že ji okamžitě zamítne, ale také u něj budete mít na dlouhou dobu dveře uzavřené. Proto v žádosti nijak neupravujte skutečnost, nelžete a nezatajujte důležité údaje. Ve finále vám to totiž rozhodně nebude ku prospěchu.

6. Strkat hlavu do písku

Moc dobře víte, že další splátku půjčky jednoduše nedokážete uhradit, ale tuto situaci zdárně ignorujete? Chyba, která vás může stát v krajním případě i střechu nad hlavou. Jakmile zjistíte, že máte problém se splácením půjčky, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.

Napadá vás ještě něco, co v žádném případě nedělat ve chvíli, kdy o půjčku žádáte? Dejte nám vědět do diskuze pod tento článek anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová