7 otázek, které si musíte položit, než odešlete žádost o půjčku

30.10.2017 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Zhruba každý třetí Čech aktuálně splácí nějaký druh půjčky. Nejčastěji jde o hypotéku na vysněné bydlení, které ale zdárně kontrují klasické spotřebitelské půjčky. Půjčujeme si na vybavení domu či bytu, automobil pro osobní či firemní účely, vzdělání, ale třeba i dovolené nebo vánoční dárky. Málokdo si však uvědomuje riziko, které podpisem smlouvy o spotřebitelském úvěru bere na svá ramena. Pokud se ani vy bez půjčky neobejdete, odpovězte si na následující otázky. Vyhnete se tak případným komplikacím do budoucna.

Otázka či 1: Opravdu se bez půjčky neobejdu?

Situace na trhu s byty a rodinnými domy je kritická a bydlení „ve vlastním“ je pro mnoho rodin i jednotlivců nedostupné. Není se tak čemu divit, že stále častěji volíme možnost hypotéky. Taková půjčka je samozřejmě v pořádku. Pokud ale zvažujete půjčku na nákup vánočních dárků pro své nejbližší anebo letní dovolenou na exotické pláži, ještě jednou si zkuste objektivně odpovědět na otázku, zda se bez takové půjčky doopravdy neobejde.

Kdy má půjčka smysl?

 • V případě bydlení
 • Rekonstrukce, výstavby
 • Vybavení a zařízení bytu či domu
 • Vzdělání
 • Stěhování za prací či školou
 • Pro úhradu nečekaných výdajů
 • Spotřebiče do domácnosti

Mohlo by vás zajímat: Nebankovní půjčky: Tohle je 9 nejčastějších mýtů, kterým mylně věříme

Otázka č. 2: Neohrozí půjčka vaši životní úroveň?

Nikdy byste si neměli brát takovou půjčku, u které hrozí, že negativně ovlivní vaši životní úroveň. Jak to myslíme? Problém je samozřejmě ve výši měsíčních splátek. Pokud žijete už nyní od výplaty k výplatě, půjčka rozhodně není řešením, které by vám dlouhodobě přineslo prospěch. Jestliže se váš zaměstnavatel opozdí s výplatou, je taková mikropůjčka samozřejmě nevyhnutelným řešením. Jestliže ale negativně poznamená váš osobní či rodinný život a vy dopředu víte, že budete mít s jejím splácením problémy, raději hledejte jiné řešení.

Otázka č. 3: Máte dostatečné rezervy?

Podle finančních odborníků a expertů by si měl každý z nás odkládat alespoň deset procent všech měsíčních příjmů. To pro nečekané situace, které ale vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud vám třeba náhle a bez předchozího varování odejde pračka, lednička či jiný – pro domácnost nezbytný spotřebič a nebudete mít rezervy z minula, problém bude na světě. Tento nečekaný výdaj tak budete řešit půjčkou od banky či nebankovní instituce anebo úvěrem v rámci rodiny, což ovšem také není úplně ideální. Velmi podobná situace platí také pro případ půjčky. Jestliže splácíte spotřebitelský úvěr, leasing anebo hypotéku, měli byste mít dostatečné rezervy pro případ náhlé nemoci či ztráty zaměstnání. Tyto rezervy by měly pokrýt alespoň šest splátek.

Přečtěte si také: Nesrozumitelná „bankovština“? 14 pojmů, kterým musíte rozumět, než si vezmete půjčku

Otázka č. 4: Máte se čím zaručit?

U menších mikropůjček s krátkou splatností anebo půjček do výplaty po vás samozřejmě nikdo ručitele ani zástavu požadovat nebude. Problém může nastat u úvěrů větších objemů (třeba na pořízení bydlení, automobilu anebo vybavení bytu či domu). Zde se budete muset za své závazky něčím zaručit. Jaké nemovitosti mohou zástavu představovat?

 • Kupovaná nemovitost
 • Jiná nemovitost ve vlastnictví dlužníka (např. rekreační chalupa)
 • Nemovitost ve vlastnictví třetí osoby (např. ve vlastnictví příbuzných či známých)
 • Rozestavěná nemovitost

Otázka č. 5: Jste připraveni na nečekané události?

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a nehoda není náhoda. Jestliže z ničeho nic přijdete o práci anebo budete dlouhodobě upoutáni na lůžko, z čeho budete splátky půjčky hradit? Pro tyto případy je opět dobré tvořit rezervy anebo k půjčce zvolit odpovídající způsob pojištění schopnosti splácet. Pojistit se tak můžete nejen pro nemoc, ale také pro ztrátu zaměstnání či další nečekané události. Mějte však na paměti, že pojišťovna za vás závazek nemusí převzít okamžitě!

Otázka č. 6: Vybírali jste správně?

Ještě před tím než podepíšete smlouvu o spotřebitelském úvěru, vzájemně mezi sebou jednotlivé půjčky porovnejte. Poskytovatelů úvěrů je na našem trhu totiž nepřeberné množství a jejich podmínky se značně liší. Při výběru také nesázejte pouze na výši úroku, ale zhodnoťte i RPSN. Důležité jsou i reálné zkušenosti s daným poskytovatelem, které dohledáte v internetových fórech a diskuzích. Ověřte termíny splatnosti a důkladně si pročtěte smlouvu. Nikdy také nepodepisuje něco, čemu bezpečně nerozumíte.

Přečtěte si také: Půjčky v rámci rodiny? Měli byste vědět, jak na ně!

Otázka č. 7: Nebudete za půjčku platit zbytečně mnoho?

Účelové půjčky (například na bydlení, automobil nebo spotřebitelské zboží) jsou mnohdy levnější než půjčky bez uvedení účelu. Vyšší úrok je ale naopak u půjček bez dokládání příjmu anebo registru. Společnosti, které tento typ půjček poskytují, si totiž musí kompenzovat riziko, které jim tímto úvěrováním vzniká. Jestliže je to alespoň trošku možné, žádejte o účelové úvěry a dokládejte svůj příjem.

Napadá vás ještě nějaká otázka, která vyžaduje odpověď ještě před tím, než podepíšete smlouvu o spotřebitelském úvěru? Napište nám ji do diskuze pod tento článek anebo na náš facebook .

Vendula Vrablová