9 dobrých rad, jak nežít od výplaty k výplatě

8.6.2017 v kategorii Návody a poradna

Jedna kapsa prázdná a ta druhá? Vysypaná! Že přesně nějak takhle vypadá vaše aktuální finanční situace? A co děláte pro to, aby to bylo příští měsíc jinak? Máme pro vás 9 dobrých rad, jak nežít z ruky do pusy ani od výplaty k výplatě. Poradíme, jak ušetřit, dopřát si vše potřebné a nestrádat. Pohodlně se usaďte, naše spořící krasojízda právě začíná!

Rada č. 1: Začněte rodinným rozpočtem

Rodinný rozpočet je základ. Po jeho sestavení budete mít přehled toho, kolik peněz vám do něj za měsíc nateče a kolik naopak utratíte. Můžete sledovat i to, za co utrácíte nejvíc a kde by bylo možné pro příště ušetřit. Nemusíte si platit žádné drahé programy, stačí papír a tužka nebo jednoduchá tabulka v Excelu.

Rada č. 2: Odkládejte si alespoň 10 %

Deset procent ze všech příjmů si můžete ukládat na zvláštní účet, do obálek nebo speciálních sklenic k tomu určených. Budete mít vždy po ruce nějakou (byť minimální) rezervu na horší časy, ale také peníze pro případ nenadálých výdajů. Odkládat bokem si samozřejmě můžete i více, s napjatým rozpočtem je to ale opravdu obtížné.

Nechte se inspirovat: 10 účinných tipů, jak udržet měsíční výdaje pod kontrolou

Rada č. 3: Využívejte slev

A vybavte se do obchodu akčním letákem a pečlivě sepsaným nákupním seznamem, kterého se budete striktně držet. Každou položku navíc si musíte odpovídajícím způsobem obhájit. Nezapomeňte také na to, že letáky už dnes máte k dispozici také v online podobě. Prohlížet nebo i stáhnout si je můžete třeba do chytrého mobilního telefonu nebo do tabletu.

Rada č. 4: Zkontrolujte si bankovní účty

Neplatíte za jejich vedení nebo využívání příliš mnoho? A víte, že dnes existují dokonce i tzv. nízkonákladové banky, které nabízejí vedení, správu a služby běžného účtu zcela zdarma? Stačí zapátrat na internetu nebo využít praktických online srovnávačů, které vám poradí, kde získáte účet zdarma nebo jen s minimálním poplatkem.

Rada č. 5: Neplaťte operátorům víc, než musíte

Stejně jako banky i operátoři si od vás nezaslouží ani korunu navíc. Pokud se blíží konec platnosti vaší stávající smlouvy, prozkoumejte aktuální nabídku, porovnejte jednotlivé druhy a typy paušálů a pokud objevíte lepší, neprodleně s touto nabídkou konfrontujte operátora. Buďto se vytasí s exkluzivní nabídkou nebo se jednoduše dohodnete na neprodloužení smlouvy.

Rada č. 6: Hraďte půjčky včas

Je úplně jedno, zda jste potřebovali pár stokorun či nějakou tu tisícovku k překlenutí nepříznivého období do další výplaty nebo máte sjednanou půjčku na vysněný dům. Nezapomínejte své závazky včas a v předem dohodnutém termínu hradit. Pokud byste tak neučinili, budou vám narůstat úroky a věřitel vás může pokutovat vysokými sankcemi.

Rada č. 7: Vařte a jezte doma

Sice vás to bude stát spoustu času, ale zároveň ušetříte také spoustu peněz. Vařte ze surovin, které se aktuálně nacházejí v ledničce a spíži. Na nákupu se ideálně zaměřujte na sezónní potraviny, které jsou chutnější, ale také levnější. Výlety do restaurací nebo fast foodů omezte na minimum. Budete se divit, kolik peněz se vám ve finále podaří ušetřit.

Rada č. 8: Nepůjčujte si na to, co nutně nepotřebujete

Řeč je třeba o vánočních dárcích, kterými chcete udělat dojem na své nejbližší nebo třeba exotické dovolené v Karibiku. Pokud už si opravdu potřebujete půjčit, věřitele vybírejte obezřetně. Sázejte pouze na známé a ověřené firmy a nezapomeňte mezi sebou jednotlivé půjčky důkladně porovnat. Zaměřte se nejen na výši úroku, ale především na hodnotu RPSN.

Rada č. 9: Šetřete na energiích

Stejně jako změna telefonního operátora nebo banky vám může i změna dodavatele energií přinést zajímavou finanční úsporu. O tom, jak dodavatele plynu nebo elektřiny změnit jsme se zmínili v jednom z přechozích článků. Je to opravdu jednoduché a prakticky stačí absolvovat pouze tři jednoduché kroky.

Máte nějaké další rady a triky, jak vylepšit rodinný rozpočet? Napište nám do diskuze pod tento článek nebo na náš facebook.

Vendula Vrablová