Abeceda půjček: Základní pojmy, které byste měli bezpodmínečně znát

15.6.2017 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Co je to bonita? Kdo je ručitel a co si představit pod zkratkou RPSN? Zorientovat se v základních pojmech, s nimiž se ve světě půjček setkáváme, je alfou a omegou. Pojďme se společně podívat na abecední seznam nejčastějších pojmů, s nimiž se můžete v půjčkovém světě setkat.

Anuitní splátka: Výše splátky je uvedena ve smlouvě a v tomto případě se mění pouze poměr mezi úrokem a jistinou. Na začátku je splátka vyšší, postupem času se ale snižuje.

Bez doložení příjmu (půjčky): U tohoto úvěrového produktu není potřeba dokládat příjem potvrzením od zaměstnavatele. Společnosti, které tento typ půjček nabízejí, ověřují příjmy skrze svoje interní registry.

Cena půjčky: Odráží skutečnou hodnotu půjčky, do které se promítá nejen výše úroku, ale zejména hodnota RPSN.

Dlužník: Osoba, která si vypůjčila finanční prostředky od věřitele. Tato osoba je povinna zaplatit vypůjčenou finanční částku včetně úroku v určitém časovém období.

Exekuce: Jde o nucenou realizaci pravomocného rozhodnutí soudu nebo jiného exekučního titulu a to v případě, kdy dlužník neplní své povinnosti (např. nesplácí půjčku).

Finanční polštář: Odborníci a finanční experti se shodují na tom, že bychom si měli tvořit finanční polštář alespoň na dobu 6 měsíců. Prostředky z něj slouží k pokrytí nezbytných měsíčních výdajů (nájem, energie, splátky půjčky, splátky hypotéky, alimenty, pojištění, spoření, spotřeba apod.) v případě výpadku příjmu.

Gramotnost (finanční): Jde vlastně o schopnost porozumění financím a fungování na finančním trhu. Zahrnovat by měla i smysluplné a zodpovědné využívání finančních nástrojů.

Hned na účet (půjčka): Tento typ půjček je určen zejména osobám, které si nemohou dovolit na peníze čekat. O půjčku stačí požádat online prostřednictvím jednoduchého formuláře. Ihned po schválení jsou peníze odesílány na účet žadatele. Pokud se banka žadatele shoduje s bankou věřitele, peníze jsou na účet připsány během několika minut. V opačném případě trvá převod zhruba jeden pracovní den.

Inkaso: Jde o pokyn k provedení platby z účtu klienta. Příkaz k tomuto úkonu dává bance na základě souhlasu majitele účtu subjekt, který je k majiteli účtu v postavení věřitele. Inkaso je možno použít buďto na platbu záloh na pojistném, nájmu nebo třeba splátek půjčky či hypotéky.

Jistina: Jde o peněžní částku, která může být vypůjčena nebo tvoří samostatný vklad. K této částky se připisují klasické úroky a úroky z prodlení.

Krátkodobá půjčka: Tento úvěrový produkt je vhodný pro osoby, které potřebují překlenout nepříznivé období do další výplaty a schází jim pouze pár stovek nebo tisícovek třeba na zaplacení nájmu či většího rodinného nákupu. Tento typ půjček je poskytován v zásadě na 1 až 30 dnů. Její součástí jsou ale též vyšší úroky.

Lidé půjčují lidem (půjčka): Takzvané P2P půjčky nebo také půjčky od lidí pro lidi jsou fenoménem současnosti. Součástí tohoto netradičního, přesto však moderního vztahu, nevstupují banky ani nebankovní poskytovatelé. Lidé si mezi sebou půjčují peníze za velmi výhodných podmínek pro obě strany.

Mikropůjčky: Jsou půjčky menšího rozsahu, u nichž nemusí být podle zákona uvedena hodnota RPSN. Jedná se o stokorunové nebo tisícikorunové částky, které jsou poskytovány na krátkou dobu. Obvykle jsou s těmito půjčkami spojené též vyšší úroky. Mikropůjčky však jednoduše vyřídíte online, prostřednictvím jednoduchého online formuláře.

Nebankovní půjčky: Drtivá většina osob, které potřebují větší či menší finanční injekci, míří v první řadě do banky. Pokud jim zde žádost o půjčku neschválí, pak jim nezbývá nic jiného, než požádat o nebankovní půjčky. Podmínky nebankovních půjček jsou mnohem benevolentnější než podmínky v bance. Obvykle na půjčku mohou dosáhnout i lidé se záznamem v registru nebo ti, kteří chtějí dokládat příjem od zaměstnavatele.

Online půjčky: Online půjčky vynikají rychlostí poskytnutých finančních prostředků, ale i minimem papírování a byrokracií. Vyřídit je můžete pěkně z domova prostřednictvím online formulář, kde stačí navolit výši půjčky, splatnost a vyplnit osobní údaje. Jakmile společnost žádost schválí, obratem zasílá peníze.

První půjčka zdarma: Existují speciální PROMO akce pro nové klienty, kdy při splnění podmínek získáte první půjčku zcela bez poplatků a úroků.

RPSN: Vyjadřuje celkovou cenu úvěru, do které se promítá nejen výše úroku, ale také nejrůznější poplatky (třeba poplatek za vyřízení, vedení, předčasné splacení apod.) RPSN však nemusí být uváděno u všech půjček (například mikropůjčky, půjčky do 5 000 Kč apod.).

SOLUS: Zájmové sdružení právnických osob, které vede registry klientských informací a dlužníků. Přístup k němu mají jak banky, tak nebankovní poskytovatele půjček.

Trvalý příkaz: Pokud nechcete každý měsíc myslet na odeslání další splátky, stačí si navolit trvalý příkaz.  Trvalý příkaz můžete využít při splácení půjčky, pojištění nebo dalších závazků, které je potřeba měsíčně hradit k předem stanovenému datu.

Úroková sazba: Je vlastně cenou úvěru. Je to určité procento z vypůjčené částky, které je nutno ve finále vrátit společně s pravidelnými splátkami.  

Věřitel: Jde o subjekt, který někomu poskytnul půjčku (banka, nebankovní společnost apod.) Pokud by dlužník věřiteli nesplácel dohodnutou částku, může se obrátit na soud.

Zajištění úvěru: Úvěr většího objemu je možno zajistit třeba nemovitostí (bytem, domem, chatou apod.) Existují však i půjčky bez zajištění a ručitele, které jsou v našich končinách velmi oblíbené.

Vendula Vrablová