Auto na leasing nebo na úvěr

16.10.2015 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Budete si kupovat nové či ojeté auto a nejste si jisti jak ho nejvýhodněji financovat? Přinášíme vám krátké shrnutí nejdůležitějších rozdílů mezi úvěrem a leasingem, ve kterém se dočtete zásadní odlišnosti dvou nejčastějších typů financování.

Pokud si kupujete auto a nemáte dostatek peněz na účtu, máte v zásadě dvě základní možnosti, jak to řešit. První z nich je leasing, druhou úvěr – účelová bankovní či nebankovní půjčka. Oba dva způsoby financování mohou využívat jak fyzické osoby, tak i podnikatelé, a vztahují se jak na nová auta, tak i na ojeté vozy. Financování úvěrem a leasingem se liší především v jedné důležité věci, a tím je okamžik vlastnictví.

Majitelem auta hned nebo později

V případě, že koupi auta hradíte úvěrem, stáváte se ihned jeho majitelem. V případě leasingu je ale situace jiná, ve chvíli, kdy dostanete auto k užívání, je jeho majitelem leasingová společnost a až když splatíte všechny splátky, přejde vlastnictví na vás.

Rozdíly v ceně úvěru a leasingu jsou minimální

Pokud se podíváme na průměrné ceny leasingů a úvěrů, nenajdeme žádné extrémní rozdíly. Finančně vás to vyjde přibližně nastejno, ať už se vydáte kteroukoli cestou. Měsíční splátky i pojištění stojí přibližně stejně, jen v případě leasingu počítejte s mírně vyšším jednorázovým poplatkem za uzavření smlouvy.

Nevýhodou leasingu je nutnost uzavřít ho minimálně na 3 roky, kratší doba není možná. Po dobu splácení také nemůžete uplatnit bonusy z povinného ručení, to můžete až poté, co vše splatíte – tedy nejdříve za 3 roky. Úvěry mají ale také svoje mouchy. Jejich vyřízení bývá složitější a často musíte mít ručitele nebo ručit samotným vozem.

Co tedy zvolit?

Byť jsou oba produkty hodně podobné, v dnešní době jsou leasingy na ústupu. Může za to jednoduché vyřízení úvěru a okamžité vlastnictví vozu. S úvěrem navíc nemusíte žádat o velký technický průkaz v případě potřeby (je totiž po dobu splácení v úschově u leasingové společnosti), ani si povinně sjednávat havarijní pojištění, jak je u leasingu běžné. Pokud si vezmete půjčku na auto u banky nebo nebankovní společnosti, těmto komplikacím se krásně vyhnete.

Kateřina Horníková

Kateřina Horníková