Co dělat, když vám v bance nepůjčí? Praktické rady pro vás

14.6.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Celých 90 % žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky. Málokdo si ale uvědomuje, jaké martyrium na něj u bankovního domu čeká. Žádat o půjčku v bance je na dlouhé lokty. Navíc jde o aktivity s předem nejasným výsledkem. Co když vaše žádost skončí zamítnutím? Máme pro vás praktické rady, co dělat, aby k tomu nedošlo a pokud už se přeci jen stane, připojíme i další možnosti, které v této situaci máte.

Ověřte svou finanční minulost

V první řadě byste měli zjistit, zda máte uhrazené veškeré předchozí půjčky a závazky. Nejedná se samozřejmě pouze o úvěry, které jste si v minulosti vzali, jde také o platby sociálního a zdravotního pojištění anebo třeba leasingy, paušály od telefonního operátora, kontokorenty a kreditní karty. Finanční minulost je totiž tím, co banku doopravdy zajímá a k čemu při posuzování půjčky přihlíží. Pokud zjistí nějaké nesrovnalosti anebo v registrech dlužníků objeví negativní záznam, půjčku vám s velkou pravděpodobností neschválí.

Přečtěte si také: Děláte tyhle chyby? Pak je vaše finanční gramotnost na bodu mrazu

Zkroťte výdaje

Příjmy a výdaje domácnosti jsou dalším kritériem, dle kterého banka zjišťuje, zda vám půjčku může poskytnout. Připravte se proto na to, že bude potřeba doložit příjem potvrzením od zaměstnavatele (pokud jste klient banky, u níž o úvěr žádáte, bude stačit kontrola příjmů a výdajů, které probíhají na vašem bankovním účtu). Myslete na to ještě před tím, než do banky zamíříte. Pokud si potvrzení od zaměstnavatele (u OSVČ a podnikatelů je vyžadováno poslední daňové přiznání potvrzení finančním úřadem) dopředu připravíte, ušetří vám to spoustu času a zbytečných návštěv.

Tip od Homepůjčky: Na co si nejčastěji půjčujeme? Výsledky ankety vás zaručeně překvapí

Ručitel vs. spolužadatel

Žádáte o větší částky? Pak by se vám mohl hodit někdo, kdo se za váš závazek zaručí – tzv. ručitel. Ovšem ručit nemůže každý, proto se dopředu informujte, kdo vaším ručitelem může být a koho naopak nemůžete ustanovit. Pokud je vaše bonita nízká, je na zvážení, zda nežádat o půjčku společně se spolužadatelem. I tím ovšem nemůže být jen tak někdo. Pokud přijdete společně se spolužadatelem, vaše bonita se zvýší, stejně jako šance na kladné posouzení žádosti o půjčku. U vyšších půjček po vás může banka vyžadovat zástavu v podobě nemovitosti anebo automobilu.

Varování: Téměř každý třetí Čech si půjčuje peníze rizikovým způsobem

Když nepůjčí v bance, půjčí jinde

Pokud vaši žádost v bance zamítnou, nezoufejte! Naštěstí existují nebankovní společnosti, jejichž podmínky jsou mnohem benevolentnější. Některé z nich se dokonce specializují na půjčky pro problémové klienty, takže dokážou poskytnout menší či větší obnos finančních prostředků i lidem, kteří mají záznam v registru dlužníků anebo nechtějí či nemohou dokládat příjem.

Mohlo by vás zajímat: Umíte si vybrat bankovní půjčku?

Desatero zodpovědného půjčování závěrem

  1. Spočítejte si, zda na půjčku máte
  2. Půjčka nesmí negativně ovlivnit vaši životní úroveň
  3. Měli byste mít rezervy v podobě tří po sobě jdoucích splátek půjčky
  4. Při výběru vsaďte na praktické srovnávače
  5. Oslovujte pouze známé a ověřené firmy
  6. Půjčku vybírejte nejen podle úroku, ale také hodnoty RPSN
  7. Čtěte smlouvy a obchodní podmínky až do konce
  8. Nikdy nepodepisujte něco, čemu nerozumíte
  9. Půjčujte si pouze na věci dlouhodobé spotřeby
  10. V případě problémů neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci

Jaké jsou vaše zkušenosti s bankovními půjčkami?
Dejte nám vědět do komentářů pod článkem anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová