Leasing nebo půjčka?

12.3.2016 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Pokud se na tuto otázku zeptáte běžného spotřebitele, který se o toto téma hlouběji nezajímal, pak si většinou vyslechnete odpověď, že je samozřejmě výhodnější leasing. Proč tomu tak je? Inu, jednoduše řečeno je tomu tak proto, že si lidé zvykli na skutečnost, že se auta prostě kupují na leasing. Leasingové společnosti byly ze začátku 90. let velmi aktivní co se týče marketingu a podařilo se jim úspěšně přesvědčit většinu veřejnosti, že když auto, tak jedině na leasing a málokdo o tom po celé dekády pochyboval.

Aktuální data úvěrových společností nicméně ukazují, že si stále více lidí kupuje auta na úvěr, jelikož je kolikrát možné pořídit auto na úvěr i výhodněji než na leasing.

Na vlastnictví záleží

Základní rozdíl mezi pořízením auta na úvěr a na leasing spočívá hlavně v tom, kdo je následně uveden jako majitel vozu. Zatímco v případě leasingu je to leasingová společnost, v případě úvěru je to přímo kupující. Tento rozdíl pak určuje mnoho věcí, od podmínek auto užívat (některé leasingové společnosti mohou užívání auta třetí osobu jednorázově zpoplatnit) až po možné bonusy u povinného ručení, které nelze u leasingu uplatnit. Někdy dochází ke kombinaci těchto dvou situací, a to zejména tam, kde je auto bráno jako zástava k úvěru, z čehož mohou vyplývat další specifické povinnosti.

Je úvěr na auto vždycky dražší?

Nedá se jednoznačně říci, že je úvěr vždycky dražší než leasing. Ve skutečnosti mnohá srovnání těchto produktů hovoří o tom, že v součtu vycházejí po finanční stránce oba produkty dost podobně, kdy je rozdíl u vozu v pořizovací ceně 250 000 Kč klidně i třeba 8 – 10 000 Kč po doplacení, a to jak ve prospěch úvěru, tak i leasingu. U leasingových smluv je velmi důležité projít si dobře sazebník jednotlivých nákladů, případná omezení a spočítat si výši měsíčních splátek vzhledem k vašim příjmům. U úvěru si zase dávejte dobrý pozor na případné sankce po prodlení splátky či způsob, jakým je smluvně ošetřeno vlastnictví a provozování vozidla.

Půjčky pro soukromníky a leasing pro podnikatele?

Ani toto okřídlené tvrzení dnes neplatí beze zbytku. Je pravdou, že velká část firem začala využívat specifického druhu leasingu, tzv. operativní leasing (má blíže spíše ke klasickému pronájmu vozidla, nicméně nájemce si může vybrat konkrétní vůz z nabídky prodejců), přesto jsou dnes čím dál běžnější i půjčky na vozidla pro podnikatele. Je sice pravdou, že u klasického úvěru nevzniká nárok na tzv. daňový odpočet, ten je omezen na specifické úvěry jako jsou hypotéky. U leasingu je ovšem tato možnost otevřena, proto je k němu mezi podnikateli saháno častěji. Argumentem proti leasingovým smlouvám pro podnikatele ovšem někdy bývá nemožnost dřívějšího splacení celého leasingu, což úvěry většinou umožňují, některé dokonce zdarma.

Je tedy lepší úvěr či leasing?

Na tuto otázku není možné dát jednoznačnou odpověď, jelikož záleží na vaší aktuální situaci, vašich možnostech a podmínkách konkrétních úvěrových a leasingových společností. Vždy ovšem postupujte obezřetně a pro financování vašeho vozu si vybírejte pouze zavedené úvěrové a leasingové společnosti, či takové, za kterými stojí silné finanční krytí. Pokud se rozmýšlíte nad konkrétními nabídkami leasingu nebo půjčky na automobil, pak pro vás máme několik typů, nad čím přemýšlet:

  • Budete žádat o bonus za jízdu bez nehod při sjednávání povinného ručení?
  • Budete chtít s vozem volně disponovat a případně jej prodat dříve než jej splatíte? (možné pouze u úvěrů)
  • Budete chtít uplatňovat daňový odpočet?
  • Budete auto využívat na podnikání nebo soukromě?
  • Dobře si spočítejte kolik celkově zaplatíte a jestli vás nižší měsíční splátky nevyjdou ve finále výrazně dráž.
Petr Vohradník

Petr Vohradník