Jak hospodařily s penězi naše babičky? Je to jednodušší, než se může na první pohled zdát

13.4.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Dobrá hospodyňka pro pírko i přes plot skočí,“ to je legendární hláška z neméně legendárního filmu podle předlohy Boženy Němcové – Babička. Už v samotném filmu bylo dost dobře vidět, jakým způsobem se před mnoha lety žilo a hospodařilo. Jídlo se nevyhazovalo, penízky se šetřily a všichni se k sobě chovali tak nějak jinak.

Proč jsme na tohle všechno zapomněli a dneska žijeme nesmírně hektickým způsobem života, v němž si nevážíme ničeho a nikoho. Nakupujeme na dluh, žijeme od výplaty k výplatě, v práci trávíme drtivou většinu dne a stejně nejsme spokojení? Máme pro vás několik rad a tipů našich babiček, které můžete dost dobře aplikovat i dneska.

Železná úspora nesmí chybět

Naše babičky moc dobře věděly, že jejich budoucnost, stejně jako budoucnost celé rodiny, je nejistá. Proto byly maximálně spořivé a kromě železných zásob v podobě potravin, ukládaly také peníze. Dnešní generace mladých lidí prakticky žije od výplaty k výplatě a v drtivé většině rezervy netvoří Samozřejmě nelze všechny házet do jednoho pytle, průzkumy a statistiky ale hovoří jasně.

Pokud je to i váš případ, změňte to! Z každé výplaty si odložte alespoň 10, ideálně pak 20 procent na horší časy. Takové peníze se vám mohou hodit třeba v případě, kdy vám nečekaně odejde pračka, lednička anebo jiný spotřebič, bez něhož se v domácnosti jednoduše neobejdete.  Pokud plánujete letní dovolenou, také na ni byste měli začít šetřit už několik měsíců předem. Vyhnete se tak neuváženým půjčkám, které nemají v případě dovolené, spotřební elektroniky anebo podobných alternativ ekonomický smysl.

Mějte systém

Vedení domácího rozpočtu patří mezi základní znaky dobré finanční gramotnosti. Měli byste jednoduše zkrátka vědět, kam vám peníze mizí a za co utrácíte. Veďte si proto pravidelně veškeré příjmy a výdaje, k čemuž vám poslouží jednoduchá tabulka v Excelu anebo jiném počítačovém programu. Každý měsíc pak vyhodnocujte, za co utrácíte nejvíc a na čem by bylo možné ušetřit.

Přebytečné peníze můžete odkládat do obálek (například na dovolenou, opravy v domácnosti, nečekané výdaje, důchod apod.) anebo třeba hrníčků. Ostatně přesně tak to dělaly naše babičky, jejichž finanční gramotnost byla v mnohých ohledech lepší, než finanční gramotnost nynějších obyvatel.

Na co nemáte, to si nepořizujte

Nebojte, ani naše babičky se vesměs neobešly bez nějaké té půjčky. Většinou šlo ale bezúročnou půjčku na bydlení anebo jeho vybavení. Rozhodně si nepůjčovaly na rádia, televize anebo dovolenou v horách či u moře. Navíc také razily heslo: „Na co nemám, to si nekupuji“ a toho byste se měli držet i vy.

Je pochopitelné, že ne někdy to jednoduše bez půjčky nejde. V takovém případě je ale potřeba důkladně zhodnotit, zda půjčka nezatíží váš rodinný rozpočet nad únosnou mez. V žádném případě by neměla negativně ovlivnit vaši životní úroveň a brát byste si ji měli pouze ve chvíli, kdy je to zcela nezbytné. Důležité také je mezi sebou půjčky vzájemně porovnat a vybrat z nich tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim představám a požadavkům.

Dávejte si pozor na půjčky v rodině a mezi známými

I naše babičky si mezi sebou půjčovaly pletací jehlice, suroviny k přípravě koláčů anebo nějakou tu stokorunu. Jistě nám ale dáte za pravdu, že dřív žili lidé tak trochu jinak a razili heslo, že dobré účty dělají dobré přátele. Nestalo se tak, že by vaše babička na vypůjčenou stokorunu čekala déle, než byla domluvená. To bohužel dneska už neplatí.

Možná byste ani nevěřili. Kolik pevných přátelských vztahů a rodinných svazků už ztroskotalo na půjčkách v rámci rodiny anebo mezi přáteli. Pokud to jenom trošku jde, zkuste se půjčkám v rodině vyhnout. Anebo je vždy ošetřete alespoň smlouvou se základními náležitostmi. Patřit by mezi ně mělo označení stran, výše půjčky a také termín, do kterého je potřeba vypůjčené prostředky vrátit.

Máte nějaké další rady a triky, které vám ohledně peněz daly vaše babičky? Podělte se o ně s ostatními v diskuzi pod tímto článkem anebo na našem facebooku.

Vendula Vrablová