12.6.2013 v kategorii Návody a poradna

Mít dluhy je v dnešní době poměrně přirozené. O půjčkách nelze s určitostí říci, zda jsou dobré či špatné. Vše záleží na tom, jak k nim přistoupíme. A přestože za spotřebiteli stojí předpisy a zákony, nikdy se na ně nemůžeme stoprocentně spolehnout. Věřitelé mají přeci jen k dispozici zkušené právní poradce a finanční odborníky, jejichž znalosti a vědomosti jsou většinou lepší než ty naše. Neměli bychom zapomínat, že půjčující strana, pakliže se nejedná o příbuzné nebo přátele, nám peníze půjčuje z jediného důvodu a tím je zisk.

Sestavili jsme pro vás proto šest základních pravidel, díky kterým nevýhodné nabídce předejdete. Ještě předtím si však pořádně rozmyslete, zda půjčku skutečně potřebujete a zda na danou věc nemůžete našetřit z vlastních příjmů.

1. Sepište si všechny příjmy a výdaje

Předtím, než oslovíte věřitele s žádostí o půjčku, sestavte jednoduchý přehled všech příjmů a výdajů, ze kterého vám bude zřejmý aktuální stav vašich financí. Pozor, rozpočet by neměl vyjít tak akorát na splátky, důležitá je i rezerva pro případ nečekaných událostí. Nikdy nevíte, kdy ztratíte zaměstnání nebo dlouhodobě onemocníte.

2. Buďte důslední při výběru věřitele

Jeden z nejdůležitějších kroků je výběr vhodného partnera, od kterého si budete půjčovat. Obecně platí, že s rostoucí rychlostí poskytnutí úvěru a mírnějšími požadavky roste riziko. Protistrana, která vám chce půjčku poskytnou, by se měla zajímat o vaši bonitu. Rozhodne-li se vám půjčit peníze bezprostředně po prvním setkání, počítejte s vysokými úroky, nemalými smluvními poplatky nebo jiným háčkem. Někteří věřitelé mají podmínky nastaveny tak, aby mohly při sebemenší chybě dlužníka inkasovat tučné pokuty.

3. Ptejte se, ptejte se, ptejte se

Nebojte se na cokoliv zeptat a to především na závazky a povinnosti, ke kterým se podpisem smlouvy zavážete. Pokud informacím nerozumíte, případně je jich tolik, že je nestíháte pobrat, požádejte věřitele, aby vám sepsal jednoduchý přehled.

4. Správné splácení je základ

Zkontrolujte si, zda věřitel správně nastavil splátkový kalendář. Hlídejte si, zda jste nepropásli termín splatnosti první půjčky a nechte si potvrdit, že vaše platba skutečně dorazila. Předejdete tak nepříjemným situacím v budoucnu. Zdaleka nejvíce problému vzniká při splácení inkasem, podle statistik pochází až jedna třetina nesplacených závazků špatným nastavením inkasa v bance dlužníka.

5. Problémy řešte a neschovávejte se před nimi

Může se stát, že vám nezbudou peníze na splátku. V žádném případě nestrkejte hlavu do písku a naopak se zkuste s protistranou dohodnout na jejím případném snížení nebo odložení. Budete-li se problémům vyhýbat, uškodíte sami sobě. Dluhy na vás počkají a narostou do mnohem větších rozměrů.

6. Udělejte si přehled všech stávajících závazků

Dostanete-li se do situace, kdy nebudete moct z nějakého důvodu dočasně splácet, bude se vám hodit jednoduchý přehled závazků, seřazených podle jejich důležitosti. Na předních příčkách by měly být úvěrové společnosti, které si účtují největší úroky a penále. Splácení těchto půjček by pro vás mělo být prioritní.

Robert Novotný

Robert Novotný