Ježíšek na dluh radost nepřinese. Vánočním půjčkám se proto raději vyhněte

18.12.2017 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Do nejkrásnějších svátků v roce – Vánoc zbývá několik posledních dnů. Kromě toho, že je mnozí považují za nejpříjemnější svátky, jsou pro naše peněženky zároveň také těmi nejnáročnějšími svátky. Za vánoční dárky, výzdobu, jídlo a nezbytné maličkosti utratíme v průměru deset tisíc korun, což rozhodně není málo. Co když ale peníze nevystačí? Jako nejrychlejší a nejelegantnější řešení se nabízí půjčka.

Dostupnost půjček nahrává impulsivnímu rozhodování

Půjčit si je přeci tak snadné. Dnes již nemusíte prakticky nikam chodit. Vše vyřídíte pěkně z pohodlí vašeho domova prostřednictvím online žádostí. Žádné zbytečné papírování, návštěvy poboček ani otravná byrokracie. Jednoduše vyplníte online žádost, počkáte si na její posouzení a následně čerpáte peníze, které vám buďto doveze kurýr až přímo ke dveřím bytu anebo si je necháte zaslat na bankovní účet. Pokud vám tedy schází peníze na vysněný dárek pro partnera či partnerku, necháte se ovlivnit nejen předvánočním náporem a stresem, ale také dostupností půjček, což není zrovna dvakrát ideální.

Přečtěte si také: Potřebujete rychlou půjčku na Vánoce? 3 tipy, jak vše stihnout a ušetřit

Zájem o vánoční půjčky stoupá už během listopadu

Stejně jako kterýkoli jiný rok i letos přišla řada bankovních i nebankovních společností s rozsáhlými analýzami a statistikami, které říkají, že zvýšený zájem o půjčky již tradičně stoupá na konci října. Největšího boomu však tradičně dosahuje v listopadu a první polovině prosince. Nejčastěji si sjednáváme mikroúvěry (tzn. úvěry menšího rozsahu, u kterých je obvykle nastavena jednorázová anebo krátká splatnost). Oblibě se ovšem těší také nákupy na splátky anebo kreditní karty, u nichž funguje bezúročné období. Jestliže ho ale klient „přešvihne“, budou mu účtovány poměrně vysoké úroky.

Na vánoční dárky si půjčuje každý osmý Čech

Z dostupných statistik dále vyplývá, že půjčku na vánoční dárky si už někdy v životě vzal každý osmý Čech. O vánoční půjčce letos uvažovalo asi 13 % obyvatel České republiky. Již výše jsme zmínili, že nás Vánoce v průměru vyjdou asi na deset tisíc korun. Kromě zmíněných mikropůjček jsou ale před Vánoci oblíbené také klasické spotřebitelské úvěry vyššího objemu. Zatímco dospělákům kupujeme nějakou maličkost, na dětech šetřit nechceme.

Mohlo by vás zajímat: Srovnáváme nejvýhodnější půjčky na Vánoce. Jak obdarovat blízké a neplatit zbytečně víc

Půjčujeme si na to, na co nemáme. Kvůli dětem

Podle nové Zprávy o platebním chování spotřebitelů za rok 2017, kterou zpracovala společnost Intrum Justitia, zažívá 29 procent českých rodičů společenský tlak, aby svému dítěti koupili věc, kterou si nemohou dovolit. Nejčastěji jde o nejrůznější spotřební elektroniku – od chytrých mobilních telefonů, přes tablety, až po herní konzole anebo další elektronické vychytávky. Oblíbené je také značkové oblečení, dovolená anebo domácí mazlíčci s rodokmenem, kteří ale v mnoha případech končí po vánocích v útulcích anebo na ulici.

Zadlužit se anebo odolat?

Toť otázka! Nikdo asi nechce sedět u prázdného stolu a smutného stromečku. Na druhou stranu je spousta spotřebitelů, kteří vánoční půjčku splácí ještě na jaře anebo dokonce v létě nadcházejícího roku. Proto je potřeba tyto dva extrémy porovnat a rozhodnout se objektivně na základě aktuální situace. Pokud se přeci jen půjčce neubráníte, měli byste dodržovat několik zásadních pravidel:

  • Půjčujte si pouze nezbytné množství finančních prostředků
  • Půjčte si pouze tolik peněz, kolik dokážete reálně splatit
  • Rozvrhněte si odpovídajícím způsobem splatnost
  • Splátky půjčky by neměly negativně ovlivnit vaši životní úroveň
  • Půjčky mezi sebou vzájemně porovnávejte
  • Kromě úroku se zaměřte také na hodnotu RPSN
  • Vyhněte se drahým půjčkám pro problémové klienty
  • Vždy si půjčujte pouze u známého a ověřeného poskytovatele úvěrů
  • V případě problémů se splácením svou situaci aktivně řešte

Mohlo by vás zajímat: Půjčky na Vánoce, jak se bránit trikům a vybrat skutečně rozumný úvěr

Stalo se vám někdy, že jste se museli kvůli vánočním svátkům zadlužit? Dejte nám vědět do diskuze pod tento příspěvek anebo napište na náš facebook.

Vendula Vrablová