Konsolidace půjček: Komu se vyplatí a na co dát při slučování pozor?

7.9.2018 v kategorii Konsolidace půjček · Návody a poradna

Jistě jste se už někdy v minulosti setkali se slovy konsolidace a refinancování. Zatímco refinancování půjčky pomůže přenést vybranou půjčku anebo hypotéku k novému bankovnímu či nebankovnímu domu, nastavit výhodnější podmínky, či prodloužit anebo naopak zkrátit dobu splatnosti, konsolidace má za cíl sloučit vícero půjček do jednoho velkého balíku. Následující řádky budou věnovány těm, kteří vážně uvažují o druhé zmíněné variantě.

Komu se konsolidace půjček vyplatí?

Když hovoříme o konsolidaci půjček, vždy mluvíme o sloučení vícero půjček do jednoho obřího balíku. Konsolidace je proto vhodná pro osoby, které splácí vícero půjček – například spotřebitelské úvěry, kreditní karty anebo kontokorenty. Zároveň je ale potřeba vědět, že v případě bankovní konsolidace vám banka nesloučí závazky, které jste získali u nebankovních společností. Konsolidace se dále vyplatí dlužníkům, kteří touží po výhodnější úrokové sazbě anebo chtějí splatnost závazků rozdělit na delší časové období.

Komu se konsolidace nevyplatí?

Ani konsolidace půjček není všespásná, a proto nebude vhodná pro každého. Vyhnout by se jí měli například lidé, kteří za ni chtějí ručit nemovitostí a mají možnost na ni získat úvěr od banky (americká hypotéka totiž obvykle vyjde levněji než konsolidace). Konsolidace se také nevyplatí studentům, kteří si chtějí sloučit studentské půjčky (ty mají většinou nízké úroky a po konsolidaci by tak mohl úrok naopak stoupnout). A vhodná není ani pro ty, kteří nemohou anebo nechtějí pravidelně splácet.

Proč právě konsolidace?

  • Sloučit můžete spotřebitelské, kontokorentní, splátkové úvěry a kreditní karty.
  • Možnost nastavit si flexibilní dobu splácení.
  • Konsolidace vede u většiny klientů k poklesu úrokových sazeb a snížení měsíčních splátek.
  • Ušetříte čas v oblasti administrace (splácíte jen jeden úvěr)
  • Menší možnost pochybení z hlediska nezaplacení splátky.
  • Existuje jen jeden věřitel – vyjednávací pozice dlužníka je tak lepší (nemusí své dluhy řešit se všemi věřiteli zvlášť).
  • Možnost čerpat úvěr nad hranicí refinancované částky.
  • Nižší měsíční poplatky za vedení.
  • Možnost získat konsolidaci se zajištěním (například ručením nemovitostí, v tomto případě lze očekávat nižší úrokové sazby) nebo bez zajištění.

Jak na konsolidaci?

Podmínky konsolidace můžete snadno zjistit online prostřednictvím moderních kalkulaček. Stačí znát jednotlivé úvěry, které čerpáte, mít k nim veškeré smlouvy a dokumentaci. A především spočítat, kolik vám zbývá celkem zaplatit včetně všech poplatků a úroků. Poté stačí vybrat vhodnou společnost, která za vás úvěry konsoliduje a splnit základní podmínky. Konsolidovat dosavadní půjčky a úvěry tak můžete během několika dnů.

Máte zkušenosti s konsolidací? Dejte nám vědět do diskuze pod článek anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová