Konsolidace půjček

23.8.2012 v kategorii Konsolidace půjček · Návody a poradna

Chcete větší automobil, spotřebič do bytu či nemůžete odolat neopakovatelné nabídce luxusní dovolené? Každodenně se snažíme odolávat mnoha lákadlům, ale můžeme si pořídit jen některé. Cestou, jak peníze získat, bývá některý z úvěrových produktů, díky kterému si máme možnost danou věc pořídit, aniž bychom museli dlouho spořit. Získat v dnešní době půjčku není zdaleka tak náročné, jako před lety a celá řada nebankovních institucí nabízí finanční injekci i zákazníkům, kteří již zadluženi jsou.

Zákazníci, kteří podlehnou vidině bleskové hotovosti se mnohdy opravdu jednoduše dostanou do dluhové spirály. Úvěr zkoušejí splatit půjčkou a dluh, se opravdu rychle navyšuje. Kromě toho se ztrácí v tom, které úvěrové produkty musí kdy splatit a mnohdy opomenou poslat včas složenku. V případě, že se ve stejné situaci nacházíte i vy, můžete si sjednat speciální úvěrový produkt jménem konsolidace půjček (či sloučení úvěrů). Konsolidace je nejrychlejší alternativou, jak se vyhrabat z bludného kruhu a předejít třeba hrozící exekuci nemovitosti.

Co je to sloučení půjček

Konsolidace půjček je synonymum pro speciální formu půjčky, kterou mají v portfoliu produktů bankovní a nebankovní společnosti. Jedná se o velmi účinný nástroj, který vám pomůže ušetřit na splátkách a získat přehled nad svým rozpočtem. Cílem bývá splacení všech dluhů, které momentálně hradíte, čili i kreditních karet nebo kontokorentních úvěrů. Banka nebo nebankovní společnost vyrovná všechny vaše současné úvěry a nabídne vám jedinou splátku. Většinou bývá velmi nízká, takže výrazně nezatíží váš rodinný rozpočet. Vy sami si můžete nastavit splátkový kalendář a dobu splácení navýšit nebo zkrátit. Z několika nepřehledných úvěrů se tak stane jediná splátka, která věřitel určí podle vašich momentálních možností.

Kdy se vyplatí zažádat o konsolidaci

Sloučení úvěrových produktů bývá skvělou možností pro osoby, které již nezvládají splácet příliš vysoké splátky a chtějí se dostat z dluhové pasti. Věřitel uhradí všechny stávající úvěrové produkty a dohodne se s zákazníkem na nové splátce. O sloučení však mají zájem i klienti, jež sice úvěrové produkty zvládají hradit, ale nechce se jim uvažovat nad tím, zda zaplatili všechny splátky v termínu. Jestli splácíte několik úvěrových produktů, pak pravděpodobně činí potíže zorientovat se ve všech složenkách i vám. S konsolidací získáte okamžitý přehled nad tím, kolik musíte uhradit a nebudete se zatěžovat tím, jestli jste na některou splátku nezapomněli.

Pozitiva sjednocení půjček

Jestliže byste chtěli redukovat splátky, které aktuálně hradíte a znovu se zorientovat ve vašich penězích, neměli byste s konsolidací otálet. Pojďme se však společně podívat na největší pozitiva tohoto vyhledávaného finančního produktu, který vyhledávají zpravidla lidi, kteří splácí větší počet úvěrových produktů.

Nevyhovuje-li vám datum, ke kterému stávající úvěrové produkty splácíte, můžete si nastavit takový termín, který vám vyhovuje. Vaše finance vám díky tomu zůstanou na účtu do doby, než zaplatíte jiné důležité výdaje. Mimo to dojde k refinancování a sjednocení všech úvěrů do jediného a redukce splátky. Nebudete se starat, jestli zvládnete zaplatit splátku a budete spát mnohem klidněji. Sloučení úvěrů můžete doplatit předčasně a to jak celou, tak poměrnou část. Abyste měli nárok na konsolidaci úvěrových produktů nepotřebujete ručitele ani zástavu nad rámec aktuálních úvěrů. Dost společností nabízí prodloužení doby splatnosti a to až na deset let. Máte-li obavy z úrazu nebo ztráty stálého příjmu, sjednejte si pojištění proti možnosti nemoci úvěr splácet. Pokud už pojištění využíváte, sjednejte si ho za mnohem lepších podmínek.

Výše vyjmenované klady však bývají obecné a věřitelé, kteří mají v portfoliu služeb sjednocení půjček si je mohou určit odlišně. Podstata však zůstává podobná a nejlépe uděláte, když si prohlédnete podmínky od několika společností, které konsolidaci půjček nabízí. Celá řada bankovních i nebankovních institucí na internetu disponuje kalkulačkami, čili programy pro rychlé vypočtení splátky půjčky. Stačí zadat několik podstatných údajů a během krátké chvilky vám kalkulačka ukáže, jak velkou částku můžete ušetřit.

Požadavky pro získání sloučení dluhů

Většina věřitelů má velmi podobné podmínky, jež by měli lidé žádající o jejich úvěrový produkt splňovat. O konsolidaci si má možnost zažádat každý občan České republiky, jež je dovršil 18 let, ale také lidé, kteří se v ČR nenarodili. Takoví zájemci o konsolidaci ale musí předložit příslušné dokumenty týkající se trvalého pobytu na území České republiky. Důležitým předpokladem bývá také bonita.

Samotná realizace sjednocení úvěrových produktů netrvá dlouho. Na pobočku se musíte dostavit s několika nezbytnými doklady. Samozřejmostí jsou doklady totožnosti, takže občanský průkaz a pas, ale i řidičák. Mimo to budete potřebovat doklad o výši příjmu, živnostníci pak aktuální daňové přiznání za předchozí období a příslušné dokumenty, které vás opravňují provozovat podnikání. Důchodci pak důchodový výměr.

Dalšími nezbytnými dokumenty jsou smlouvy o stávajících úvěrech, poslední výpisy z úvěrového účtu a doklady o zaplacení splátek za poslední tři měsíce.

V případě, že využíváte speciální úvěrové karty nebo kontokorentní úvěr, nezapomeňte na dokumenty, jež mají co dočinění také s těmito finančními produkty.

Věřitelé současně potřebují doklad pro ověření kontaktní adresy znějící na vaše jméno. Zpravidla se jedná o originál SIPO nebo fakturu za telefon, nájemné, energie atd.

Má sloučení půjček nějaké nevýhody?

Konsolidace úvěrových produktů je úvěr, jako každý jiný a v případě, že se ji rozhodnete využít, měli byste počítat s vyšší celkovou splatnou sumou, než kterou musíte splatit teď. Nebankovní nebo bankovní instituce sice nastaví nižší splátky, ale pouze za cenu delšího splátkového kalendáře. Otázkou tedy je, zda je nová úroková míra natolik výhodná, že se vám konsolidace půjček vyplatí. Pro většinu klientů je ale tento zápor nepodstatná a o sloučení úvěrových produktů zažádají i tak. Není se co divit, konsolidace je nejlepší cestou, jak dostat pod kontrolu svůj rodinný rozpočet a přestat se omezovat dluhy.

Aneta Matějková

Aneta Matějková