Kreditka, kontokorent nebo krátkodobá půjčka. Znáte jejich výhody a nedostatky?

26.7.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Finanční rezervu by jistě ocenil každý z nás. V životě totiž nastanou situace, kdy by se nějaká ta tisícovka nebo dvě prostě hodily. Naštěstí existují bankovní i nebankovní produkty, které vám pomohou překlenout nepříznivé období třeba do další výplaty. Ještě před tím než si je ale sjednáte, je potřeba osvojit si základní pravidla. Znáte výhody a nedostatky kontokorentu, kreditky nebo krátkodobé půjčky? Pokud ne, rádi vás s nimi seznámíme.

Kreditní karta pro zodpovědné

Kreditní karta (nezaměňujte ji za tu debetní, kterou má v peněžence většina z nás) je vlastně takovou krátkodobou bankovní půjčkou. Mezi její největší výhody patří bezúročné období, které nejčastěji činí 30 nebo 50 dnů. Během tohoto období můžete nakupovat věci a služby prakticky bez koruny v peněžence. Další výhodou je i to, že získáváte další slevy a benefity za nákupy nebo u vybraných obchodních partnerů. Nevýhodou jsou poměrně vysoké úroky, které vám banka po přešvihnutí bezúročného období naúčtuje. Proto je potřeba si tento termín důkladně hlídat. Úroky mohou být ve výši několik desítek procent, což vás může pěkně zruinovat.

Kontokorent pro zasvěcené

Dalším bankovním produktem je také kontokorent. Jedná se vlastně o povolené přečerpání účtu. Na rozdíl od kreditky tady ale platíte úroky hned od prvního dne, kdy kontokorent vyčerpáte. Výhodou je ale skutečnost, že úroková sazba je stanovená pouze ze skutečně vyčerpané částky. Kontkorent musíte splatit jednou za měsíc, za tři měsíce, půl roku a v některých případech také rok. Navíc si ho může sjednat prakticky každý – student, maminka na mateřské dovolené nebo důchodce. Úroky jsou tady nižší, než u kreditní karty, ale vyšší než u krátkodobých půjček.

Krátkodobé půjčky pro ostatní

Pokud se chcete vyhnout vysokým úrokům a víte, že bezúročné období nedokážete tak úplně uhlídat, nechcete si brát kontokorent kvůli jeho úrokům, ale zároveň se bez finanční rezervy neobejdete, nabízí se ještě možnost krátkodobé půjčky. Tu si můžete sjednat u banky nebo nebankovní instituce. Obvykle se tyto půjčky pohybují okolo hranice 5 000 Kč, někde ale můžete čerpat ještě více. Pozor byste si ale měli dávat na termín splatnosti, který je v tomto případě opravdu krátký. Nejčastěji jde o týden, čtrnáct dnů anebo měsíc. K tomuto datu musíte celou vypůjčenou částku (včetně úroků) vrátit. V opačném případě se ve vaší schránce začnou hromadit upomínky od věřitele, a pokud je budete ignorovat, můžete se dostat do spárů exekutora.

9 tipů, jak vybrat půjčku

  • Dobře si spočítejte, zda na půjčku máte
  • Prověřte rezervy, kterými můžete splátku uhradit v případě výpadku příjmu
  • Jednotlivé produkty mezi sebou vzájemně porovnejte
  • Při výběru půjčky nesázejte pouze na úrok, ale také na hodnotu RPSN
  • Nikdy nepodepisujte něco, čemu nerozumíte
  • Nepodepisujte smlouvy a další dokumenty v časovém presu
  • Informujte se o všech poplatcích, které jsou s danou půjčkou spojeny
  • Dodržujte termíny splatnosti
  • V případě problémů se splácením neprodleně kontaktujte věřitele

Máte zkušenosti s kreditkou, kontokorentem nebo krátkodobou půjčkou? Dejte nám vědět do diskuze pod článkem anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová