Kreditní karty nejsou pro každého. Ve finále se vám můžou pěkně prodražit

23.8.2018 v kategorii Návody a poradna · Platební a kreditní karty

Obyčejných plastových kartiček najdeme ve své peněžence anebo dokladovce celou spoustu. Jedna nám zaručí slevy u vybraných prodejců, na jinou sbíráme body, které následně můžeme vyměnit za dárky. Existují však i kartičky, jejichž prostřednictvím vybereme peníze z účtu anebo nám poskytnou dostatečnou finanční rezervu, když toho na kartě už mnoho nezbývá. Tušíte správně, následující řádky budou věnovány kreditním kartám. Jaká rizika a výhody jsou s nimi spojeny? To vám za malou chvilku prozradíme.

Kreditní karta: Dobrý sluha, špatný pán

Kreditní karta je produktem, kterému mnoho Čechů nerozumí a to je škoda. Pokud totiž víte, jak kreditní kartu používat, můžete v ní najít dobrého pomocníka. Před jejím používáním je ale dobré se seznámit se všemi výhodami i nevýhodami. V Česku ještě nejsme na kreditní karty úplně zvyklý, vydaných jich je něco málo přes dva miliony. To je zhruba jedna pětina ze všech vydaných karet.

S kreditkou si můžete půjčit. Zn. Bezúročně

Největší výhodou kreditních karet je jistě jejich bezúročné období. To může maximálně činit 55 dnů. Prvních 30 dní je délkou měsíce, na jehož konci klientovi dojde výpis s částkou na uhrazení, dalších až 25 dní má na rozmyšlení, zdali uhradí celou částku, nebo jen její část. Při zaplacení celé částky získává klient krátkodobý úvěr od banky zcela bez úroků. Ne každý si ale dokáže bezúročné období ohlídat. Po něm přicházejí úroky okolo 20 procent. A to je víc než už běžných spotřebitelských úvěrů. Pokud také vybíráte z bankomatu, raději použijte kartu debetní nikoli kreditní. Za výběry totiž budete muset opět zaplatit nemalé poplatky.

Slevy, výhody a bonusy

K dalším výhodám patří také skutečnost, že s kreditní kartou můžete získat výhody v podobě slev anebo dárků u vybraných prodejců. Výhodou je třeba i prodloužená záruka na vybrané zboží anebo navrácení již utracené částky. Každým nákupem spotřebitel získá jedno až dvě procenta zpět na kartu. Řada bank má v portfoliu celou řadu obchodů, kde může klient zaplatit kreditní kartou a získá nadstandardní slevy nebo prodlouženou záruku na zboží.

Pro koho je kreditka (ne)vhodná?

Pokud si dokážete ohlídat bezúročné období a zároveň nebudete kreditní kartu využívat jako pravidelnou rezervu, je určena právě vám. Zvláště tehdy, pokud jste zvyklí platit zboží u obchodníků nikoli v hotovosti, ale kartou. Nevhodná je kreditní karta pro „chronické lovce slev”, které jsou obvykle s kreditními kartami spjaty. Je to sice jejich velká výhoda, ale zároveň pro některé majitele karty může znamenat zbytečné výdaje za věci, které ve skutečnosti nepotřebují.

A co vy? Vlastníte kreditní kartu a jste s ní spokojení? Dejte nám vědět do diskuze pod článek anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová