Krytí úvěru v cizí měně

20.11.2015 v kategorii Hypotéky · Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Nabídky hypoték a úvěrů v cizí měně jsou na vzestupu. Využívá je totiž čím dál více lidí. Je dobré vzít si půjčku v eurech či dolarech, nebo se vyplatí spíše držet se klasických úvěrů? To se dočtete v našem dnešním článku.

Počty úvěrů v cizích měnách lámou rekordy

V současné době mají české firmy enormní zájem o bankovní úvěry v cizí měně. O jiné než korunové úvěry se zajímají především společnosti specializující se na export. Je to totiž šikovný způsob, jak se zajistit proti kurzovému riziku. Guvernér ČNB Miroslav Singer ale neshledává podíl úvěrů v cizích měnách nijak dramatickým. Mohl by být podle něho naopak i vyšší. Dočkáme se toho v budoucnu?

Patrně ano. Podle odhadů počty úvěrů v cizích měnách, především v eurech, dále porostou. Ostatně u nás už se běžně nabízejí nejenom úvěry, ale i hypotéky v eurech. Nejedná se přitom o ojedinělou záležitost, které využívají jen lidé znalí financí nebo cizinci, výhody těchto půjček postupně objevují i ostatní. Přesto je dobré uvědomit si i stinné stránky takových úvěrů.

Výhody a nevýhody úvěrů a hypoték v cizí měně

Pokud sami uvažujete o tom, že byste si pořídili spotřebitelský úvěr nebo hypotéku v cizí měně, musíte se smířit s tím, že jdete do rizika ohledně změn kurzu. A nezapomínejte, že i velké výkyvy v kurzech měn přicházejí často naprosto bez varování. A to hovoříme o řádech desítek procent.

V současné době jsou úrokové sazby u korunových úvěrů na minimu, proto je nejlepší toho využít a nepouštět se do zbytečného rizika. To platí alespoň pro ty případy, kdy nejste vyloženě exportérem a nepřevažují u vás výhody možné zápory a rizika takových půjček. V ostatních případech se ale vyplatí sáhnout po takovém úvěru či hypotéce, kde i do budoucna víte, kolik zaplatíte. Vzhledem k fixačnímu období se to sice může také trochu proměnit, změny úroků tu ovšem nebývají tak markantní.

Petr Vohradník

Petr Vohradník