Nebankovní půjčky: Za jak dlouho obdržíte vypůjčené peníze?

18.5.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Byli jste nuceni vyhledat finanční pomoc a zamířili jste do banky? Pak na vás čekala pravděpodobně poměrně studená sprcha. Pokud jste nesplnili některou z poměrně přísných bankovních podmínek, vaše žádost byla bez pardonu zamítnuta. Pak vám tedy nezbylo nic jiného, než požádat o pomoc některou z nebankovních institucí.

Objevili jste rychlé půjčky anebo půjčky ihned na účet? Zejména u těchto, ale také u dalších nebankovních produktů vás bude jistě zajímat, za jak dlouho skutečně vypůjčené peníze obdržíte. Odpověď není jednoznačná. Někde může jít o několik minut, jinde o několik dnů. Na čem závisí rychlost připsání peněžních prostředků na vás účet? Podívali jsme se této problematice na zoubek.

Žádost o půjčku

Ačkoli se to zdá jako banalita, tím nejdůležitějším krokem je správné vyplnění žádosti o půjčku. I tady platí staré známé – dvakrát měř a jednou řež. V žádosti se nesnažte žádným způsobem podvádět anebo zatajovat důležité skutečnosti. Společnosti a její pracovníci, kteří žádosti prověřují, mají totiž nespočet způsobů, jak pravost údajů ověřit.

Pokud zjistí, že jste v žádosti lhali, okamžitě ji zamítnou. V žádosti překontrolujte zejména osobní a kontaktní údaje. Pokud by vás věřitel nemohl skrze zadanou e-mailovou adresu anebo číslo mobilního telefonu kontaktovat, opět vaši žádost zamítne. Pokud na její schválení, popřípadě připsání peněz na účet čekáte více než týden, opět věřitele kontaktujte s dotazem.

Ověřovací poplatek, registry a ověření příjmu

Další zdržení vás bude čekat v případě půjček, u kterých věřitel nahlíží do registrů, chce po vás doložit příjem potvrzením od zaměstnavatele anebo vyžaduje ověřovací poplatek (nejčastěji ve výši jedné koruny, který je dnes již ale běžným standardem). Pokud nechcete zbytečně čekat anebo se zdržovat vyřizováním potvrzení od zaměstnavatele, pátrejte po půjčkách bez registru a ověřování příjmu. U takových půjček věřitel do registrů vůbec nenahlíží a má vlastní způsoby, jak příjem žadatele ověřit.

Banka

Asi největším kamenem úrazu je ale banka. Pokud se váš bankovní účet shoduje s bankovním účtem věřitele, peníze se vám na něj připíšou během několika mála minut. V opačném případě si na jejich připsání počkáte jeden či dva pracovní dny. Pokud navíc společnost odešle peníze před státním svátkem anebo víkendem, lhůta pro jejich připsání na váš bankovní účet se pochopitelně prodlouží. Ale nezoufejte! Většina věřitelů dnes již má několik bankovních účtů, z nichž se alespoň jeden shoduje s tím vaším.

Nejčastější chyby, které děláme při žádání o půjčku

  • Nespočítáme si, zda na půjčku vůbec máme
  • Půjčky mezi sebou neporovnáváme
  • Vsadíme na první nabídku, která se nám dostane pod ruku
  • Při výběru půjčky se díváme pouze na hodnotu úroku
  • Na RPSN neklademe příliš velký důraz
  • Nečteme smlouvy a obchodní podmínky
  • Podepisujeme něco, čemu nerozumíme
  • Před problémy strkáme hlavu do písku

Půjčili jste si někdy peníze od nebankovní instituce? Za jak dlouho jste je obdrželi na bankovním účtu? Dejte nám vědět do diskuze pod článkem anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová