Nezvládám platit dluhy

29.2.2016 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry · Řešení dluhů

Každý z nás, kdo používá jakékoliv finanční produkty se může časem dostat do problému, že nezvládá splácet své závazky. Není to věc, kvůli které byste měli propadat depresím a trudnomyslnosti, nicméně to není ani záležitosti, kterou lze brát na lehkou váhu. Může se totiž velmi snadno stát, že se z původně malého dluhu za zanedbatelnou položku vyklube závažný problém, který může ohrozit vaše bydlení a třeba i pracovní pozici.

Abyste se do takové situace nedostali, je potřeba se v takové situaci držet podle několika zásad a postupů, které si nyní trochu rozebereme.

Nestíháte splácet? Kontaktujte věřitele

Pokud začnete mít skutečný problém se splácením vašich závazků, pak vám důrazně doporučujeme kontaktovat všechny vaše věřitele, přiblížit jim situaci a pokusit se s nimi domluvit na řešení. Mnoho bankovních i nebankovních institucí vám automaticky nabídne snížení splátek či jejich odložení o několik měsíců, během kterých se můžete pokusit svou situaci vyřešit. Často vám také věřitelé mohou nabídnout určité programy na řešení vaší situace, jako je např. konsolidace půjček, o které si povíme níže. Klíčem je zkrátka včas a efektivně komunikovat, jelikož nereagováním na výzvy sice získáte určitý čas, ale svůj dluh následně vyřešíte mnohem dráž a s většími komplikacemi. Důležité je taky, aby nad vámi věřitel lidově řečeno „nezlomil hůl“ a neodprodal vaši pohledávku jinému subjektu, který ji samozřejmě bude chtít zhodnotit na váš úkor.

Máte prostor? Přemýšlejte, kde ušetřit

V momentě, kdy vám věřitel dá prostor svou situaci řešit, přichází čas si sednout a sepsat si veškeré své měsíční výdaje včetně splátek a vedle nich vaše celkové příjmy. Dluží vám známí nebo přátelé či máte někde uložené úspory? Teď je ten vhodný čas tyto prostředky použít popř. se zbavit i části majetku, která pro vaši existenci není podstatná. Jelikož bude nezanedbatelnou část vašich problémů představovat také příjmová stránka vaší domácnosti, popřemýšlejte i o úsporách ve výdajích na jídlo, oblečení či na různé zájmové aktivity. Zkuste omezit kouření a návštěvy restaurací, sami uvidíte, kolik peněz to může měsíčně přinést. Pokud nejste schopni vaši situaci vyřešit úsporami v kombinaci např. se zvýšením platu, pak přichází na řadu možnost konsolidace půjček.

Konsolidace půjček může být řešením

Konsolidace půjček a úvěrů v zásadě znamená to, že vezmete všechny vaše úvěry a splátky a ty pak sloučíte do jedné půjčky u jedné instituce. Nejenom, že budete od té chvíle jednat pouze s jednou společností, ale zároveň si významně snížíte výši měsíčních splátek a to klidně i o 80%. Samozřejmě budete muset pořád doplatit všechny své dluhy, ale díky konsolidaci na to získáte mnohem větší prostor i jistotu. Na konsolidaci půjček si nicméně vždy vybírejte pouze takovou společnost, o které jste přesvědčeni, že dokáže všechny vaše úvěry u věřitelů vyrovnat. V momentě, kdy ani konsolidace půjček vaši situaci neřeší přichází v úvahu ještě osobní bankrot neboli oddlužení.

Oddlužení neboli osobní bankrot

Obecně bývá toto řešení nejkrajnější možností, která dlužníkovi zbývá, aby měl naději na život bez dluhů. Oddlužení může vyhlásit pouze soud, který u takové žádosti vždy posuzuje výši dlužníkova příjmu a jestli je schopen splatit alespoň 30% všech dluhů a ještě si zachovat životní minimum na běžné fungování. Pokud soud rozhodne o oddlužení, může toto provézt celkem dvěma způsoby. Prvním způsobem je tzv. zpeněžení majetkové podstaty, kdy je prodán dlužníkův majetek a z těchto peněz jsou uspokojeni věřitelé. Pokud k tomuto dojde jsou ostatní dluhy anulovány. Druhou možností je pak splátkový kalendář jehož fungování jsme popsali výše. Dlužníkovi je sestaven splátkový kalendář na dobu pěti let po jehož doběhnutí jsou všechny zbylé dluhy anulovány a věřitelé již nemohou uplatňovat žádné další nároky.

Aneta Matějková

Aneta Matějková