Páry do 36 let mohou získat až 2 miliony s akčním státním úrokem 1,75 %

19.4.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Státní fond rozvoje bydlení přišel se zajímavou nabídkou pro mladé páry do 36 let, kteří touží po vlastním bydlení, ale nemají prostředky na jeho pořízení. Podle posledních informací by mohly získat až 2 miliony korun s akčním úrokem 1,75 %. V plánu to má ministerstvo pro místní rozvoj, který o návrhu debatovalo v polovině března letošního roku.

Na nákup, vybavení i dítě

Podle ministryně v demisi – Kláry Dostálové by měla situace vypadat následovně: „Na nákup nebo výstavbu rodinného domu půjčíme párům až dva miliony korun, na nákup bytu 1,2 milionu. Neřešíme Prahu, ale mimopražské oblasti, to by mladým lidem do začátku mohlo pomoct.“ Zajímavá je i její nabídka pro páry, kterým se narodí anebo si osvojí dítě. Za každé dítě si totiž mohou „odmazat“ 30 000 Kč z jistiny úvěru.

Kdo může program využívat?

Do programu se mohou zapojit mladé páry do 36 let věku, které uzavřely sňatek anebo registrované partnerství. Ovšem získání výhodnější státní půjčky není určeno pouze sezdaným párům. Požádat o ni mohou i svobodné páry, které však, kteří spolu žijí a pečují o dítě do šesti let a oba ke dni podání žádosti nedosáhli 36 let.

O 600 000 Kč nebyl zájem

Státní podpora bydlení mladých už nějaký ten rok funguje. V původním návrhu si ale mohli státní půjčku vzít páry v maximální výši 600 000 Kč. Mnozí tak dali přednost bankovním půjčkám, které nejsou limitovány tak nízkým objemem finančních prostředků. V roce 2016 o státní půjčku požádalo pouze 31 párů, které si celkově půjčily 17 milionů korun.

Atraktivní podmínky, vyšší půjčka a fixace na 20 let

Mezi největší lákadla nového konceptu státních půjček pro mladé je nejen výrazně navýšený objem finančních prostředků, ale také fixace úrokové sazby na 20 let. To proto, aby se mladé páry nemusely obávat skokového nárůstu úrokové sazby. Jak Klára Dostálová doplňuje: „Aby rodiny nemusely žít v nejistotě, že se jim úroky po pěti letech výrazně zvednou. Na mateřské nemají mladé rodiny moc peněz.“

Jak budou posuzovány žádosti?

Žádosti budou posuzovány a vyřizování dle pořadí, v jakém přijdou. Protože je stanovena horní hranice součtu všech půjček, která činí jednu miliardu korun, je možné, že se na některé zájemce nedostane. V takovém případě budou jejich žádosti převedeny do dalšího období. Státní fond rozvoje bydlení ale slibuje, že v případě velkého zájmu na akční úvěry najde peníze přesunem mezi jinými svými úvěrovými programy. Pokud budou k žádosti doloženy všechny nezbytné dokumenty, garantuje fond její vyřízení do 30 kalendářních dnů.

Jak jste řešili své první bydlení vy? Dejte nám vědět do diskuze anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová