Pozor na malé půjčky: Co vám hrozí, pokud nad nimi nebudete přemýšlet?

25.6.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Je to vlastně úplně jednoduché – na konci měsíce nevyjdete s výplatou a sehnat mikropůjčku je tak snadné. Stačí jen vyplnit online formulář, který vám nezabere víc než pár minut, zavolat na uvedené číslo anebo odeslat jednu SMS zprávu, případně skočit na pobočku za rohem. Rázem si můžete půjčit pět, ale třeba i dvacet pět tisíc s délkou splatnosti (nejčastěji) do třiceti dnů. A to je kámen úrazu.

Malá půjčka = krátká splatnost

Jak už jsme zmínili výše, splatnost krátkodobých úvěrů je nejčastěji 30 dnů. Existují ovšem i společnosti, které stanovují sedmidenní nebo čtrnáctidenní splatnost. A to je rozhodně málo. Je potřeba si uvědomit, že za takovou dobu vám nepřijde na účet ani další výplata a problém je na světě.

Mikropůjčka = megaúroky

Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, úroky mikroúvěrů jsou v porovnání s klasickými úroky značně přemrštěné. RPSN u některých půjček může dokonce dosahovat stokových či tisícovkových hodnot. A mnohdy není výjimkou, že se úrok či RPSN počítá denně, nikoli měsíčně. Seriózní věřitel by vám měl ještě před podpisem smlouvy sdělit, jak vysoký úrok je s danou půjčkou spojen a jaké je její RPSN.

Splátkové prázdniny se vám prodraží

S mikropůjčkami a krátkou dobou splatnosti je neodmyslitelně spjat také případný odklad splátek, který nabízí většina věřitelů. Pokud zkrátka nestíháte půjčku uhradit, stačí kontaktovat věřitele, spravit jej o své aktuální situaci a požádat o odklad neboli splátkové prázdniny. A ty rozhodně nejsou zadarmo. Ačkoli činí poplatek symbolickou padesátikorunu anebo stokorunu, pokud o odklad žádáte opakovaně, může se vám taková mikropůjčka nepříjemně prodražit.

Lepit jednu půjčku půjčkou další není ok

I malá půjčka vás může dostat do velkých potíží. Pokud na její úhradu i přes několik upomínek a prodlužování termínu splatnosti nemáte, pravděpodobně se budete ohlížet po nějakém dalším půjčkovém produktu a to je cesta do pekla. Lepit jednu půjčku půjčkou další nic dobrého nepřinese. Akorát své problémy oddálíte a učiníte je mnohem palčivějšími.

Jak vybírat bezpečné mikropůjčky?

  • Dobře si spočítejte, zda na půjčku máte
  • Pokud žijete od výplaty k výplatě, není půjčka ideální řešení
  • Jednotlivé produkty mezi sebou vzájemně porovnejte
  • Nevybírejte půjčku pouze na základě úroku
  • Mnohem lepší vypovídací schopnost má hodnota RPSN
  • Nikdy nepodepisujte smlouvu, které nerozumíte
  • Pokud něčemu v dokumentu nerozumíte, nebojte se zeptat
  • Nepodepisujte dokumenty v časovém presu a pod nátlakem
  • V případě problémů neprodleně kontaktujte věřitele

Máte zkušenosti s mikropůjčkami? Dejte nám vědět do diskuze pod tento článek anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová