Pozor na malé půjčky. Můžou vás dostat do dluhové pasti

31.5.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Jedna kapsa prázdná a ta druhá? Vysypaná! Že přesně nějak takto vypadá vaše aktuální finanční situace? Naštěstí (anebo bohužel?) si dnes ale můžete půjčit prakticky na každém rohu. Jen se mějte na pozoru při výběru vhodného poskytovatele a objemu půjčky. I sebemenší půjčka vás totiž může dostat do dluhové pasti. Jak na to, aby se to nestalo? Přinášíme vám praktické rady a tipy.

Rada č. 1: Spočítejte si to

Na půjčku musíte mít, to je starý známý fakt, bez kterého se jednoduše dál nepohnete. A co to vlastně znamená, že na půjčku „musíte mít“? Aby negativně neovlivnila vaši životní úroveň, měli byste mít rezervy z dřívějška. Odborníci se shodují, že jde minimálně o šest měsíčních splátek půjčky. Ty použijete v případě nečekaného výpadku příjmu anebo dlouhé a vleklé nemoci.

Rada č. 2: Vybírejte obezřetně

Při výběru půjčky vsaďte na praktické srovnání. Samozřejmě můžete mezi sebou fyzicky srovnávat jednotlivé půjčky na základě vyžádaných dokumentů od jednotlivých společností. Mnohem efektivnější a jednodušší je ale využití online srovnávačů a kalkulaček. Obvykle pouze stačí navolit objem půjčky, její parametry a případná specifika a kliknout na tlačítko porovnat.

Rada č. 3: Úrok není všechno

Spousta zájemců o půjčku, dělá jednu zásadní chybu. Při jejím výběru se totiž spoléhají pouze na hodnotu úroku. Úrok je samozřejmě důležitý, hodnota RPSN je ale mnohem důležitější. Má totiž lepší vypovídací schopnost a zahrnuje nejen úrok, ale také případné poplatky za zprostředkování úvěru, vedení či správu úvěrového účtu.

Rada č. 4: Pozor na splatnost

Jste zvyklí, že splácíte půjčku jednou měsíčně k jasně nastavenému datu? Pozor, ne všude je tomu tak. Některé společnosti – zejména poskytovatelé mikropůjček po vás budou chtít vrátit finanční prostředky včetně úroků k předem jasně stanovenému datu. Jinde se můžete setkat s týdenní anebo 14 denní splatností. Proto si vždy dopředu ověřte, kdy máte vypůjčené prostředky vlastně vrátit.

Rada č. 5: Nepodepisujte, čemu nerozumíte

Problémem mohou být také smlouvy a nejrůznější dokumenty. Pokud v nich něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat anebo si smlouvu vyžádejte k domácímu pročtení. Při pročítání věnujte pozornost zejména poznámkám pod čarou, malému či naopak nápadně velkému písmu a dodatkům. Přečtěte si také obchodní podmínky společnosti a nikdy nepodepisujte dokument v časovém presu anebo pod nátlakem.

Rada č. 6: Nestrkejte hlavu do písku

Už dopředu víte, že budete mít se splatností další splátky problém? Nestrkejte hlavu do písku a v žádném případě tuto situaci neignorujte. Neprodleně kontaktujte věřitele, vysvětlete mu svou nezáviděníhodnou situaci a domluvte se třeba na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Pokud byste věřitele ignorovali a ve schránce se vám začaly hromadit upomínky, jste jen krůček od exekuce.

Máte zkušenosti s menšími půjčkami? A jde o zkušenosti dobré anebo špatné? Dejte nám vědět do diskuze pod tímto článkem anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová