refinancujte vaši stávající hypotéku

4.5.2015 v kategorii Hypotéky · Návody a poradna

Jak refinancovat hypotéku snadno a rychle? V minulém a letošním roce končí rekordní počet tří a pětiletých fixací klientů, kteří si vzali úvěr v době největšího boomu. Pokud jste v podobné situaci i vy, pravděpodobně si kladete otázku, zda by nebylo výhodnější úvěr refinancovat. Je to pravděpodobné, ovšem pouze za předpokladu správného načasování a ucelených informací o konkurenčních nabídkách. A proč refinancovat právě tehdy, když končí doba fixace úrokové sazby? Jedině tehdy je totiž možné přejít ke konkurenci bez jakýchkoliv sankcí.

Několik důvodů, proč refinancovat

Důvodů, které nás vedou k refinancování hypotéky, je hned několik, ale tím nejčastějším je snaha o nižší úrokovou sazbu. Většina klientů totiž při ukončení fixace hypotéky zjistí, že jim stávající banka již nenabídne nejnižší sazbu, kterou nabízí novým klientům nebo dojdou k závěru, že je konkurenční sazba mnohem nižší.

Velmi často jde klientům i o prodloužení doby splatnosti a to buď absolutně, případně do vyššího věku. Mnoho bank nabízí maximální dobu splatnosti jen po dobu 30 let, ale někteří bankovní věřitelé i o deset let více. Podobně je to i s věkovými limity, které se často výrazně liší. Mnoho klientů vidí v prodloužení splatnosti hypotéky východisko z momentálně nepříznivé finanční situace. Jednoduše si prodlouží počet splátek a tak sníží jejich výši.

Mezi další důvody patří i snaha o úpravu nejrůznějších podmínek. Může se jednat o přechod z pohyblivé sazby na fixní a navýšení úvěrového rámce. Některým klientům nevyhovuje povinné pojištění či drahé konto, které musí v souvislosti s hypotékou využívat. Zbytek pak není spokojen s jednáním banky.

Důvodem by však rozhodně nemělo být řešení problémů se splácením. Klienti, kteří nedodržují smluvní podmínky, nedodržují splátkový kalendář a jsou opakovaně upomínání a penalizováni, refinancováním nic nevyřeší. Závazků se nezbaví a nepodaří se jim ani odklad splátek. Zřejmě však ani s žádostí o refinancování neuspějí, protože banky k problémovým žadatelům nepřistupují příliš vstřícně.

Refinancování je jednoduché a zdarma

Refinancování je v posledních letech jednodušší než kdy dříve. Většina bank se rozhodla pro úpravu svých podmínek tak, aby k nim mohli klienti konvertovat bez jakýchkoliv vstupních poplatků a navíc bez zbytečné administrativní zátěže. Uznávají původní odhad nemovitosti a často i původní doložení příjmů (případně čestné prohlášení o tom, že se příjmy klienta nezměnily). Některé banky nabízí k refinancované hypotéce vedení běžného účtu zdarma nebo se zanedbatelnými poplatky. Kromě toho nepožadují životní pojištění či pojištění schopnosti splácet, což klientovi ušetří další nezanedbatelné náklady.

S refinancováním nemeškejte

Klíčem k úspěchu ke správné načasování. Začnete-li se svou bankou jednat o podmínkách na další období až těsně před koncem fixace, pravděpodobně případné refinancování nestihnete. Banky se samy neupomínají a naopak své klienty informují o změnách v době, kdy už jim na sjednání nového úvěru nezbývá moc času. Klientům pak nezbude, než se přistoupit na méně výhodné podmínky stávající banky.

Myslete proto na refinancování s předstihem 5 – 6 týdnů, budete mít dost času na jednání s bankou a k případnému zmapování konkurence. Nemáte-li s refinancováním žádné zkušenosti, raději se obraťte na odborníka. Finanční poradci a hypotéční makléři znají přesné podmínky jednotlivých bankovních institucí a zároveň vidí i do jejich zákulisí. Poradí vám, která banka je ke klientům vstřícná a které se raději obloukem vyhnout. Kromě toho za vás zařídí veškeré administrativní záležitosti.

Petr Vohradník

Petr Vohradník