Půjčka bez ručitele nebo ručitel a jeho závazek

26.1.2015 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

V některých případech se může stát, že od zákazníka může poskytující subjekt chtít ke sjednání půjčky ručení 3. osobou. Když se řekne ručitel, víte, co si pod tímto pojmem představit? Ručitel je subjekt, který v případě, že klient, který dostává půjčku a nesplácí ji, převezme na sebe nebezpečí, že bude vybízen dlužnou částku splatit za původního dlužníka. V tomto případě je tedy poskytovatel oprávněn vymáhat dlužné splátky i po něm.

V současné době se tak často i stává z důvodu, že se osoba dlužníka ocitne v tíživé situaci a nedokáže zaplatit některou z položek splátkového kalendáře. V momentě, že se něco podobného stane, většinou poskytující subjekt jako první obeznámí osobu ručitele o situaci prostřednictvím doporučeného dopisu s tím, že nebyly splaceny splátky přímo dlužníkem, a že je potřeba je uhradit. Jestliže tak ručitel nevykoná, je obvyklé, že poskytující subjekt zahájí vymáhací proces např. v podobě exekuce nemovitosti.

Převzetí rizika za nesplácení úvěru

Ručící osoba tedy sama na sebe přebírá riziko splacení celého dluhu za klienta, který si úvěr vzal. Na peněžním trhu existují úvěry s ručitelem, ale i takové, kde osoba ručitele není nutná. Pro každého klienta je samozřejmě výhodnější zvolit si půjčku bez ručitele, takže není třeba do úvěru zahrnovat třetí subjekt. Jestliže už se klient rozhodne pro půjčku se závazkem ručení 3. osoby, měl by vědět, co za nebezpečí mohou pro ručitele vzniknout a je nutné ho obeznámit, k čemu se vlastně zavazuje. Úvěrový produkt s ručením 3. osobou je vhodné zvolit pouze v situacích, kdy poskytující subjekt má lepší podmínky a úrokovou míru než u půjčky bez ručitele, jinak se nejedná právě o nejvhodnější volbu.

Horší solventnost klienta = ručitel

Ručitel může být někdy vyžadován také kvůli horší solventnosti klienta. Jestliže tedy žadatel nemůže prokázat výši svého výdělku nebo má na výši půjčky, kterou žádá, příjmy nízké, může mu osoba ručitele být nápomocna, aby půjčku získal. Na dnešním trhu více vyžadují ručitelské závazky bankovní subjekty než poskytovatelé nabízející nebankovní půjčky, kteří obvykle požadují odlišný druh garance za poskytnuté prostředky.

Přehled dalších článků seriálu Jak si vybrat půjčku

Pravidla pro zodpovědné úvěrování a půjčování – seriál Jak si vybrat půjčku (1. díl)
Půjčka se zástavou nemovitosti nebo bez zástavy – seriál Jak si vybrat půjčku (2. díl)
U koho si sjednat tu správnou půjčku? – seriál Jak si vybrat půjčku (3. díl)
Na co budete půjčku potřebovat? – seriál Jak si vybrat půjčku (4. díl)
Mohu v dnešní době získat půjčku bez doložení příjmu? – seriál Jak si vybrat půjčku (5. díl)
Nestandardní druhy půjček, půjčky na míru – seriál Jak si vybrat půjčku (7. díl)
Získání půjčky snadno a rychle – seriál Jak si vybrat půjčku (8. díl)

Redakce Homepůjčka.cz

Redakce Homepůjčka.cz