Půjčka se zástavou nemovitosti, bez zástavy nemovitosti

17.1.2015 v kategorii Hypotéky · Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Nejprve je důležité si zvolit, který druh půjčky sháníte. Každého, kdo poskytuje půjčky zajímá jestli můžete ručit nemovitým majetkem. Tenhle fakt potom uzpůsobuje veškeré další vlastnosti půjčky nebo úvěru, který můžete získat. U půjček s ručením vám téměř vždy dají lepší parametry půjčky v porovnání s půjčkou bez ručení. Poskytovatel má totiž znatelnější ochranu svých peněz, takže i obráceně vám dokáže poskytnout nižší úrokovou sazbu a také vás nebude nutit dokládat spousty různých potvrzení. Vyřízení půjčky je tak o poznání snadnější, ovšem pouze u nebankovních poskytovatelů, u bankovních subjektů to takto nefunguje.

Vliv zástavy nemovitosti na výši půjčky

Navazujícím aspektem, který je pro půjčku zásadní, je částka, kterou požadujete. Ta totiž ovlivňuje možnosti poskytovatelů půjčku schválit se zástavou nemovitostí nebo bez zástavy nemovitosti. Věřitel téměř vždy žádá určitou záruku, že vyplacené finance budou řádně splaceny. U větších půjček to bývá zástava nemovitého majetku, u úvěrů nižších nebo u poskytovatelů, kteří zajištění půjčky naprosto nepožadují, je ale nezbytné dostát striktním podmínkám, jež jsou extrémně přísně určeny a nejde je žádným způsobem obejít. Výše půjčky tedy výrazně usměrňuje to, jak rychle lze půjčku obdržet a s jakými atributy, popřípadě jakého bude půjčka druhu. Běžně ovšem funguje, že čím je vyšší požadovaná suma, tím více potřebuje poskytovatel půjčku zabezpečit, aby unikl potenciálním starostem, pokud by půjčka nebyla náležitě splácena.

Solventnost žadatele při sjednávání půjčky

Každá poskytující instituce si před vlastním poskytnutím úvěru klienta v rámci svého vnitřního systému prověří a určí žadateli jeho solventnost. Nejdůkladněji lustrováni jsou žadatelé o úvěrový produkt u bankovních společností, které vše posuzují velmi přísně. Žadatel totiž musí splňovat všechna možná kritéria a mnohdy ani to není zárukou kladného vyřízení úvěru. Skóring (Scoring), který je prováděn, slouží poskytovateli jako jasný ukazatel, z něhož je možné vyvozovat o důvěryhodnosti klienta, zda-li bude půjčku hradit či nikoliv. Úvěry se zástavou nemovitosti bývají, co se týká dokládání potvrzení o příjmech a dalších formalit, (které vedou k posouzení bonity) více benevolentnější a úvěr je možné sjednat i pokud se žadatel dostal v minulosti do potíží se splácením jiné půjčky, úvěru nebo i nedoplatků za různé služby.

Půjčky bez registru a prověřování registrů

Zároveň s hodnocením solventnosti neoddělitelně souvisí navazující záležitost a tou budou seznamy neplatičů. Všechny bankovní společnosti a téměř jakákoliv nebankovní organizace, u které si můžete sjednat půjčky bez zástavy nemovitého majetku, rejstříky dlužníků prověřuje. Kvůli faktu, že součástí takových rejstříků bývají třeba i telefonní operátoři nebo poskytovatelé energií, je opravdu lehké se naprostým nedopatřením do seznamů dostat a v bankovní společnosti máte cestu k půjčce zavřenou. Nebankovní půjčky s ručením nemovitým majetkem nejsou na lustrování registrů neplatičů tak náročné a mnohdy je možné sjednat i půjčky bez registru – kompletně bez lustrování registrů. Hrozba nesplácení pro poskytující subjekt je zakomponována právě v kvalitní ochraně vložených prostředků ve formě zástavy nemovitosti.

Pokud nebudete splácet, je jedno zda ručíte nebo ne

Jestliže máte obavy zastavit nemovitost, potom mějte na paměti, že pokud máte v úmyslu úvěr řádně hradit, nemáte se vůbec čeho obávat. Když půjčku výslovně hradit nebudete a jste vlastníkem nemovitého majetku, pak je zcela to samé, zda je půjčka se zástavou nemovitého majetku nebo není, protože ve chvíli kdy věřitel začne dlužnou částku vymáhat, obrátí se na exekutora, který vaši nemovitost tak či tak zaplombuje zahájením exekuce nemovitosti a záznamem zástavou exekutorského úřadu. Výsledek v případě nesplácení je tak téměř shodný, jako když si vyřídíte úvěr se zástavou nemovitého majetku a k nemovitosti, kterou vlastníte je sjednáno zástavní právo od věřitele. V řadě případů bývá tedy pro klienta výhodnější si uzavřít úvěr s ručením nemovitostí a obdrží spoustu kladů v porovnání s půjčkou bez ručení a leckdy bude i levnější.

 

Přehled dalších článků seriálu Jak si vybrat půjčku

Pravidla pro zodpovědné úvěrování a půjčování – seriál Jak si vybrat půjčku (1. díl)
U koho si sjednat tu správnou půjčku? – seriál Jak si vybrat půjčku (3. díl)
Na co budete půjčku potřebovat? – seriál Jak si vybrat půjčku (4. díl)
Mohu v dnešní době získat půjčku bez doložení příjmu? – seriál Jak si vybrat půjčku (5. díl)
Půjčka bez ručitele nebo ručitel a jeho závazek – seriál Jak si vybrat půjčku (6. díl)
Nestandardní druhy půjček, půjčky na míru – seriál Jak si vybrat půjčku (7. díl)
Získání půjčky snadno a rychle – seriál Jak si vybrat půjčku (8. díl)

Redakce Homepůjčka.cz

Redakce Homepůjčka.cz