Půjčky pro rizikové klienty a 5 důvodů, proč se jim vyhnout

7.7.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Jedna kapsa prázdná a ta druhá? Vysypaná! Že přesně nějak takhle vypadá vaše aktuální finanční situace? Pokud je odpověď na tuto otázku kladná, pak se pravděpodobně začnete poohlížet po nějaké půjčce. A tu můžete dnes již sjednat prakticky odkudkoli – z domova, na pobočce, prostřednictvím telefonu, internetu nebo jedné SMS zprávy.

Většina z nás míří do banky

Drtivá většina zájemců o půjčku míří v první řadě do banky. Málokdo si ale uvědomuje, že právě tam na ně čeká poměrně náročný a zdlouhavý proces schvalování s dosti nejasným výsledkem. Bankovního úředníka totiž zajímá nejen vaše bonita, ale také pravidelné příjmy a výdaje, ale i vaše finanční minulost. A tady se dostáváme k jádru pudla.

V bance vás odmítli

Pokud není vaše finanční minulost v pořádku – čili máte záznam v registru dlužníků, pak to bude při žádání o bankovní půjčku problém. Bankovní úředník totiž vaši žádost neschválí a vy odejdete s nepořízenou. Ke slovu se tak dostanou nebankovní půjčky pro rizikové klienty. A to může být za určitých situací problém. Kdy se jim vyhnout? Máme pro vás 5 důvodů.

Co to vlastně jsou ty půjčky pro rizikové klienty

  • Půjčky bez dokládání příjmu: Jak již samotný název tohoto produktu napovídá, jde o úvěry, u nichž není potřeba dokládat příjem potvrzením od zaměstnavatele. Využít ho mohou lidé, kteří podnikají nebo zkrátka nechtějí doložit svůj příjem. Na pozoru by se ale měli mít ti, kteří žádný příjem nemají. Společnosti jej budou chtít znát a mají k tomu interní způsoby, jak jej ověřit. Pokud příjem nepobíráte, půjčka vám poskytnuta nebude.
  • Půjčky bez registru: Další skupinou půjček jsou půjčky bez registru. Společnost, která tento typ půjček poskytuje, buďto do registru vůbec nenahlíží, anebo zde negativní záznam nebere jako překážku.

Důvod č. 1: Když žijete od výplaty k výplatě

Pokud počítáte každou korunu a nejste schopni vyžít s aktuální výplatou, o půjčce (ať už o té pro rizikové klienty nebo o jiné) neuvažujte. Zbytečně byste akorát svou finanční propast prohloubili, problémy na chvíli odstavili na druhou kolej, ty by se ale vrátily v mnohem hrozivější míře. Proto je v této situaci dobré přibrat si další práci anebo požádat o povýšení či změnit místo. Půjčka v tomto případě totiž nic neřeší. Navíc vás může dostat do mnohem větších obtíží.

Důvod č. 2: Na půjčku nemáte

Na půjčku musíte mít. Co to znamená? Že byste měli mít bokem alespoň šest po sobě jdoucích splátek, kterými půjčku uhradíte v případě vleklé nemoci anebo nečekaného výpadku příjmu. Pokud tyto peníze nemáte a nedokážete je ani ušetřit, půjčce pro rizikové klienty se raději vyhněte.

Důvod č. 3: Očekáváte zázraky

Ani půjčky pro rizikové klienty nejsou tak výhodné, jak se na první pohled tváří. Riziko, které nebankovní subjekt tímto úvěrováním podstupuje, se totiž musí někde zákonitě projevit. Nejčastěji je to právě úrok půjčky, který bývá na rozdíl od těch klasických, mnohem vyšší. A na to nemá každý.

Důvod č. 4: Lepíte jednu půjčku půjčkou druhou

Už nějakou tu půjčku máte, ale nezvládáte splácet její úroky? Proto vás napadlo půjčit si jinde? Tak to si moc dobře rozmyslete, takové neuvážené úvěrování by vás totiž mohlo dostat do mnohem závažnějších problémů a nemilých komplikací. Lidově řečeno „lepit“ jednu půjčku půjčkou další není výhodné ani ekonomické a už vůbec ne prozíravé.

Důvod č. 5: Vaše finanční minulost je v pořádku

Posledním důvodem, proč si nebrat půjčku pro rizikové klienty je skutečnost, že je vaše finanční minulost v pořádku a vy můžete a chcete doložit svůj stávající příjem. V takovém případě se vyplatí poohlédnout po klasické půjčce v bance nebo u nebankovní instituce a půjčky pro rizikové klienty pro tentokrát vynechat.

Využili jste někdy půjček pro rizikové klienty? Dejte nám vědět do komentářů pod článek anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová