Půjčky v rodině a mezi známými. Na co si dát pozor?

8.8.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Podle ankety portálu Deník.cz zhruba tři čtvrtiny Čechů půjčily peníze svým příbuzným. Čtvrtina z nich ale půjčku zpátky nikdy nedostala nebo ji nedostala celou. Zhruba polovina dotázaných tuto situaci aktivně řešila, ale našli se i tací, kteří peníze oželeli. Důvodem tohoto jednání byla snaha o zachování dobrých vztahů v rodině. Ne nadarmo se ale říká, že dobré půjčky dělají dobré přátele. Pokud hodláte i vy půjčit peníze rodině nebo známým, měli byste znát základní pravidla, která pro tento typ úvěrování platí.

Rodinné půjčky jsou výhodné

A to zejména pro krátkodobé pokrytí nižších výdajů, zároveň je však zapotřebí přihlédnout na rizika, která s sebou nesou. Pokud dlužník přestane půjčku splácet, je pro věřitele těžké situaci řešit s ohledem na velmi pravděpodobné zhoršení vztahů v rodině. Proto se řada osob, které se staly pro svou rodinu věřiteli, rozhodla situaci neřešit. Podle ankety tak Češi přišli v průměru o více než 180 000 Kč.

Jak vypadá typická rodinná půjčka?

Průměrně Češi rodině půjčili 200 000 Kč, nejčastější výše půjčky ale činí 90 000 Kč. Pokud se Češi rozhodnou půjčit peníze v rámci rodiny anebo přátel, pak většinou nepožadují žádné úroky, ale dokonce ani ručení a to je chyba. Půjčovat na dobré slovo se totiž často nevyplácí a problémy mohou najednou přerůst přes hlavu. Nejdůvěryhodnějším členem, kterému bychom půjčili nejraději je matka či otec. Naopak nechceme půjčovat tetě, strýcovi nebo jejich rodině. Mnohem raději půjčíme spíše blízkému kamarádovi.

5 pravidel pro půjčky v rodině

 1. Pokud za vás kdokoli přijde s prosbou o půjčku, důkladně tuto možnost zhodnoťte. Nenechte se vydírat, máte plné právo žádost odmítnout. Naučte se proto říkat „NE“.
 2. Splatil vám dotyčný všechny předchozí dluhy? Pokud ano, je to jen dobře. Nyní se můžete svobodně rozhodnout, zda mu další peníze půjčíte či nikoli.
 3. Zkuste se podívat do insolvenčního rejstříku a žadatele si raději trochu prolustrujte.
 4. Uzavřete písemnou smlouvu.
 5. Dbejte na včasné splácení a případné problémy řešte okamžitě. V žádném případě nečekejte na promlčení dluhu.

Jak má vypadat písemná smlouva?

Abyste byli alespoň nějakým způsobem jištění, že vám žadatel peníze opravdu vrátí, sepište s ním písemnou smlouvu. Co všechno by měla tato smlouva obsahovat?

 • údaje o věřiteli a dlužníkovi,
 • zapůjčená částka.
 • datum zapůjčení a datum splacení,
 • způsob, jakým bude částka vrácena (najednou k určitému datu, nebo pomocí splátek),
 • dohodu o úročení nebo neúročení,
 • datum sepsání smlouvy,
 • podpisy obou stran.

Setkali jste se už někdy s půjčkami v rodině? Jaké jsou vaše zkušenosti? Dejte nám vědět do diskuze pod článek anebo na náš facebook.

 

Vendula Vrablová