Trápí vás nevýhodné půjčky? Víme, co s nimi

8.6.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Málokdo si uvědomuje, že i půjčka menšího rozsahu ho může dostat do nepěkných problémů. Ačkoli hypotéku většinou důkladně promýšlíme, u menších spotřebitelských úvěrů tomu tak není. A to je chyba. Pokud časem zjistíte, že půjčka není až tak výhodná, jak se zdá, máme pro vás několik způsobů řešení.

Kontaktujte věřitele

Prvním krokem by měl být kontakt směrem k věřiteli, který vám půjčku poskytnul. Ještě před tím, než tak učiníte, ale porovnejte nabídky konkurenčních poskytovatelů půjček a vybavte se potřebnými dokumenty, s nimiž svého současného věřitele seznámíte. Ideální bude, pokud v rámci stejných podmínek najdete u konkurence výhodnější nabídku.

Požádat tak můžete o snížení měsíčního úroku, ale třeba také nové rozložení splátek či splátkového kalendáře. Jedno ale mějte na paměti, věřitel není povinen vyhovět vašim požadavkům, protože jste s nastavenými parametry půjčky souhlasili pro podpisu smlouvy o spotřebitelském úvěru. Za zkoušku to ale stojí.

Zkuste konsolidaci nevýhodných půjček

Pokud máte nikoli jednu, ale vícero půjček, které jednoduše nezvládáte splácet, využijte možnosti konsolidace. Díky ní sloučíte vícero splátek do jednoho obřího balíku. Každý měsíc tak nemusíte myslet na to, komu a jestli jste už splátku uhradili či nikoli. Nyní máte prakticky pouze jednoho věřitele, kterému měsíčně splácíte dohodnutou výši půjčky.

Výhody konsolidace

  • Výši splátky si můžete snížit až o několik stokorun
  • Možnost získat dodatečné finanční prostředky navíc
  • Měsíčně hradíte pouze jednu splátku
  • Možnost sloučení neomezeného počtu půjček
  • Navolíte si počet měsíčních splátek

Refinancování nevýhodných půjček

Další možností, jak se nevýhodných půjček zbavit je jejich refinancování. To spočívá v přenesení stávajícího nevýhodného úvěru (hypotéky, spotřebitelské půjčky apod.) k novému věřiteli. Ten se s vámi může dohodnout na nižší měsíční splátce anebo nově rozložené splatnosti.

Výhody refinancování

  • V případě zájmu je možno navýšit počet splátek
  •  Získáte flexibilní možnosti splácení
  • Na úroku můžete ušetřit několik desetin procenta
  • Snížíte si měsíční splátku
  • Můžete si prodloužit či zkrátit dobu splácení

Poslední možností je vyhlášení osobního bankrotu

Na refinancování ani konsolidaci nemáte za zákona nárok. Je tak na posouzení dané společnosti, zda vám tento proces povolí či nikoli. Pokud jste odešli s nepořízenou, nezoufejte. Naštěstí ještě existuje možnost vyhlášení osobního bankrotu, která je určená pro osoby, jenž nezvládají splácet vícero půjček.

Tuto možnost vám ovšem opět musí povolit místně příslušný soud na základě žádosti a splnění několik podmínek. Mezi ty patří třeba skutečnost, že musíte dlužit vícero věřitelům a ze svého příjmu budete během následujících pěti let schopni uhradit alespoň 30 závazků.

Dostali jste se někdy do potíží se splácením půjčky? Jak jste tuhle situaci řešili? Dejte nám vědět do diskuze pod článek anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová