vybrat bankovní půjčku

19.4.2018 v kategorii Půjčky a úvěry

Pokud máte účet u některé z českých bank, dostáváte určitě prostřednictvím výpisu z účtu či internetového bankovnictví nabídky spotřebitelských úvěrů. Někdy mohou být bankovní půjčky výhodné, jindy méně. Proto je dobré si uzavření smlouvy o půjčce dobře rozmyslet. Klidně můžete najít daleko lepší nabídku u konkurenční banky.


Nejlevnější bankovní půjčka se dá s trochou snahy najít, stačí nekývnout na první nabídku a trochu před podpisem smlouvy přemýšlet.

Webové nabídky nejsou pro každého

Pro základní orientaci jsme vám připravili přehled nabídek jednotlivých bank, ale ne vždy dostanete nejvýhodnější nabídku, která se objevuje v inzerci a na webových stránkách dané banky. Kalkulačky úvěrů, které mají bankovní ústavy na svých webech, jsou jen orientační. Proto je důležité věnovat pozornost slovíčku „od“. Nabídku „od“, tedy tu nejvýhodnější, dostanou jen ti nejméně rizikoví klienti, tedy obvykle lidé, kteří už v dané bance mají nějakou historii (účet, dříve splacený úvěr atd.), nemají další závazky, mají dostatečný pravidelný příjem a nemají z hlediska banky žádné negativní znaky (nejsou ve výpovědní ani zkušební lhůtě, nejsou v důchodu ani na mateřské dovolené atd.).

Aktuální nabídka neúčelových úvěrů (půjčka na cokoliv) je u českých bank následující:

Přehled nabídek bank

Zdroj: Webové stránky bank ke dni 25. 3. 2018

Můžete si půjčit i levněji

Většina bank nabízí i levnější účelové úvěry. To jsou půjčky, kde je přesně stanoveno, na co mohou být peníze vynaloženy. Nejčastěji se jedná o úvěry na bydlení nebo na pořízení auta. V průměru mají účelové úvěry zhruba o 2 % nižší úrok než úvěry neúčelové, tedy půjčky na cokoliv, o jejichž využití si klient rozhoduje zcela sám.

Dalším způsobem, jak si půjčení peněz v bance zlevnit, jsou nejrůznější bonusové akce, může se jednat o odpuštění či vrácení splátek, snížení úroku za bezproblémové splácení nebo za aktivní využívání běžného účtu. Zvláštním typem akce je příslib snížení úroku o určité procento pod nabídku konkurenční banky či nebankovní společnosti. Posledním typem bonusu jsou nejrůznější dárky.

Česká spořitelna momentálně odpouští svým dobrým klientům až 15 měsíčních splátek jako odměnu za řádné splácení půjčky. Tento bonus můžete získat, když si půjčíte od 20 000 do 700 000 Kč na minimálně 2 roky splácení. Konkurenci se snaží přetáhnout klienty Moneta Money Bank. Když přijdete s nabídkou jiné banky, Moneta Money Bank ji sníží až o 2 %. Bonusové úrokové sazby za řádné splácení má Raiffeisenbank, a to ve výši odvislé od výše poskytnutého úvěru a počtu splátek. Za aktivní využívání běžného účtu a sjednání pojištění schopnosti splácet nabízí až o 2 % nižší úrok UniCredit Bank u své Presto půjčky. Akční nabídku úroku ve výši 5,7 % a RPSN ve výši 5,9 % má momentálně také Equa bank.

Podmínky získání bankovní půjčky

U bankovních půjček jsou podmínky pro jejich získání velmi podobné. Musíte:

  • mít trvalý pobyt v ČR
  • být starší 18 let
  • mít dva platné doklady
  • souhlasit s kontrolou žadatele v úvěrových registrech (BRKI, NRKI a Solus)
  • doložit pravidelný příjem (potvrzení o příjmu nebo daňové přiznání)
  • doložit běžné náklady (obvykle 1 až 3 měsíčními výpisy z účtu vaší banky)

Výhodnější podmínky mají banky obvykle pro své stávající klienty a také pro ty, kteří chtějí konsolidovat úvěry z nějaké jiné banky i či nebankovní společnosti. Na rozdíl od nebankovního sektoru jsou banky přísnější na žadatele s aktuálním či potenciálním rizikem schopnosti splácet. U banky se tak schválení půjčky velmi pravděpodobně nedočkají lidé, kteří:

  • nemohou doložit pravidelné příjmy
  • mají nějaký hřích v úvěrových registrech
  • jsou v exekuci či insolvenci
  • nemají vlastní e-mail či mobilní telefon

Konkrétní podmínky každé z bankovních půjček zjistíte na webu příslušné banky.

 

Katerina