Úroky hypoték letí vzhůru! Jak vypadala situace v dubnu?

6.6.2017 v kategorii Hypotéky

Hypoteční trh je plný změn. Po extrémním propadu průměrné úrokové sazby, k němuž došlo během minulého roku, jsme se dočkali jejího postupného narůstání. Lidé jsou však po hypotékách stále lační. Využívají totiž poslední možnosti, jak získat vlastní bydlení s minimem finančních prostředků. V následujících měsících by tomu totiž mohlo být zcela jinak. Ale nepředbíhejme. Jak vypadala situace na hypotečním trhu během měsíce dubna? Pojďme se na ni detailně podívat!

Průměrné sazby překonaly dvě procenta

Pamatujete ještě na dobu, kdy jste si mohli sjednat hypotéku s akční sazbou 1,19 %? Bohužel tahle doba je už dávno pryč. V měsíci dubnu překročila průměrná úroková sazba hypotéky dvě procenta. Konkrétně šlo tedy o 2,01 %. Na této úrovni byly sazby naposledy v únoru roku 2016. Z výše uvedeného tudíž vyplývá, že dochází k jejich postupnému zvyšování, kterému ale rozhodně není konec.

Náš tip: Víte, co je to zpětná hypotéka? Zjistěte o ní více!

Duben přinesl menší objem i počet sjednaných hypoték

Na rozdíl od prvních tří měsíců roku 2017 klesl v dubnu i počet a objem sjednaných hypoték. Kromě zvyšujících se sazeb za to může i regulace ze strany ČNB, které se promítly do přísnějších podmínek pro získání hypotečního úvěru. Pokud bychom se podívali blíže na řeč čísel, pak zjistíme, že během dubna bylo sjednáno „pouze8 555 nových hypotečních úvěrů, což je přesně o 1 833 méně, než v měsíci březnu. Nižší byly i již zmíněné objemy sjednaných hypoték. Jejich nová celková výše se zastavila na 17,579 miliardách korun, což je zhruba o 3,5 miliardy méně než v měsíci březnu.

Mohlo by vás zajímat: Americká hypotéka je hitem posledních let. Co si od ní slibovat?

Na výhodnou hypotéku nedosáhl jen tak někdo

Z doporučení, které vydala ČNB, jasně vyplývá, že banky mohly v měsíci dubnu poskytovat hypotéky nad 80 % LTV pouze ve velmi omezeném množství. Zpravidla šlo o nějakých 15 % z celkového počtu sjednaných úvěrů. Banky tak nabízely výhodnější úrokovou sazbu primárně těm klientům, kteří disponovali dostatkem uspořených prostředků. Těm, kteří žádali o hypotéky nad 80 % LTV, nabídli dražší hypotéku nebo jejich žádost bez pardonu zamítli. Bohužel ani do budoucna by neměla být situace lepší.

Vendula Vrablová