Úvěr na bydlení

25.3.2013 v kategorii Půjčky a úvěry

Řešíte bytovou otázku a nemáte dostatek finančních prostředků? Stejně jsou na tom i jiní, celá řada lidí nemůže našetřit dost peněz pro financování bytové otázky z vlastní kapsy a jediným východiskem bývá úvěr na bydlení. Jde o oblíbený účelový úvěr, jež lze rozdělit na úvěrové produkty bez zajištění a půjčky, které jsou podmíněny zástavou nemovitého majetku. Hypotéky a úvěry, které jsou součástí stavebního spoření, poskytují bankovní instituce a stavební spořitelny a o jejich zajištění se starají i specializovaní zprostředkovatelé.

Hypoteční úvěr na bydlení

Úvěr na bydlení v podobě hypotečního úvěru je pravděpodobně nejpopulárnějším způsobem, jak se dostat k potřebnému množství finančních prostředků. Díky velké konkurenci bankovních společností jsou hypotéky rok od roku dostupnější a bankovní společnosti lákají klienty nízkými poplatky a zvýhodněnou úrokovou sazbou. Výše půjčky se odvíjí od několika kritérií, jako je výše klientových příjmů a hodnota zastaveného nemovitého majetku. Spousta bank nabízí úvěr na bydlení do výše 70 % až 100 % odhadní ceny. V rámci hypotéky se dá financovat stavba, rekonstrukce, koupě či modernizace rodinného domu a garáže či bytové jednotky. Peníze mohou klienti využít i financování koupě pozemku a na vypořádání dědického řízení.

Úvěr na bydlení formou úvěru ze stavebního spoření

Meziúvěr, který je součástí stavebního spoření, má oproti hypotéčním úvěrům spoustu benefitů, stejně jako negativ. Mezi hlavní výhody patří stabilní úroky po celou dobu splácení a větší množství položek, které spořitelny dovolují půjčkou financovat. Do určité výše půjčky navíc není nezbytná zástava nemovitého majetku a díky státní podpoře je redukována roční procentuální sazba nákladů. Negativem je nutnost několikaletého spoření a podstatně nižší maximální výše úvěru než v rámci hypotéčního úvěru.

Petr Vohradník

Petr Vohradník