Varování: Téměř každý třetí Čech si půjčuje peníze rizikovým způsobem

5.4.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Asi je zbytečné ptát se, jestli jste si někdy museli půjčit peníze. S nejrůznějšími typy úvěrů a půjček má v České republice zkušenosti zhruba každý druhý. Ovšem ne všichni známe rizika, jež s sebou takové úvěrování přináší. Občas si půjčíme bezmyšlenkovitě nebo v časovém presu a nedomýšlíme problémy, které jsou s daným úvěrem neodmyslitelně spojeny. Své o tom ví například i Česká bankovní asociace, která na začátku letošního roku zveřejnila alarmující průzkum. Zhruba každý třetí Čech si půjčuje peníze rizikově. Co to znamená v praxi?

Nemyslíte na budoucnost

Jednou ze zásadních chyb je skutečnost, že nemyslíme do budoucna. Netvoříme si rezervy, máme problémy s tím ušetřit nějakou tu korunu, jsme netrpěliví a jednoduše se nám nechce čekat. Hned tak potřebujeme nový mobilní telefon anebo luxusní dovolenou u moře. Nedomýšlíme následky svých činů a nemáme žádné rezervy, které bychom mohli použít třeba ve chvíli, kdy nám bez rozloučení odejde pračka, lednička anebo jiný spotřebič v domácnosti, bez něhož se nedá žít.

Jak to napravit? Důležité je vést si detailní rodinný rozpočet, zaznamenávat veškeré příjmy a výdaje a soustředit se na to, za co utrácíme nejvíce. Jsou to potraviny? Zábava? Kosmetika anebo snad elektronika? Důležité je vědět, kam mizí největší část našich finančních prostředků a s tím následně pracovat. Experti také doporučují odkládat z každé výplaty alespoň 10, ideálně pak 20 % bokem. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám může taková „železná rezerva“ hodit.

Náš tip: Na co si nejčastěji půjčujeme? Výsledky ankety vás zaručeně překvapí

Vleklé problémy řešíte půjčkami

Je pochopitelné, že pokud žijete od výplaty k výplatě a posledních několik dnů před vyplacením dalších finančních prostředků doslova živoříte, nebudete ke snídani pojídat kaviár a zapíjet ho pravým šampaňským. Na druhou stranu je potřeba uskromnit se také v dalších oblastech života. Namísto dovolené u moře prozkoumejte třeba krásy Českého středohoří. A osvojte si radu našich babiček, které říkaly: „Na co nemám, to si nepořizuji“.

Pokud jednou uklouznete a s penězi jednoduše nevyjdete, je půjčka do výplaty způsobem, jak uhradit nejnutnější výdaje. Pokud si ale půjčujete každý měsíc, ba co hůr – novou půjčkou vytloukáte půjčky současné, něco je špatně. Je potřeba si uvědomit, že takovýmto jednáním si akorát přiděláváte zbytečné starosti a dostanete se do kolotoče problémů, z něhož není jednoduché vystoupit. Pokud je vaše situace dlouhodobě špatná, půjčka není řešením. Opět nastupuje důležitost rodinného rozpočtu, přiškrcení výdajů, popřípadě domluvení další brigády anebo víkendové práce.

Mohlo by se vám hodit: Děláte tyhle chyby? Pak je vaše finanční gramotnost na bodu mrazu

Půjčky mezi sebou neporovnáváte

Pokud už se přeci jen půjčce nevyhnete, je důležité nepodlehnout první nabídce, která vám lidově řečeno, přijde pod ruku. I přes jistá omezení a novelu zákona o ochraně spotřebitele a spotřebitelském úvěru, na našem trhu stále operuje řada více či méně zajímavých společností, které nabízí nespočet produktů. Proto je někdy obtížné se mezi nimi zodpovědně a bezpečně zorientovat. V takovém případě je proto potřeba jednotlivé nabídky důkladně porovnat. Učinit tak můžete osobním vyžádáním všech podkladů a prospektů k jednotlivým úvěrům, jejichž vyhodnocování vám ale zabere spoustu času.

Mnohem efektivnější a rychlejší způsob je porovnání jednotlivých půjček skrze online srovnávače. Stačí zadat parametry půjčky (např. její rozsah, specifika, délku splatnosti apod.) a poté už jenom mezi sebou jednotlivé půjčky porovnat kliknutím na odpovídající tlačítko. Většina srovnávačů vám následně seřadí půjčky od té s nejnižším úrokem, až po tu nejdražší. Úrok je ovšem jedním, nikoli jediným parametrem, na základě kterého byste měli produkt vybírat.

Mohlo by se hodit: Nikdo vám na žádost o půjčku neodpovídá? Možná jste udělali některou z následujících chyb

Nevíte, jak vybrat bezpečnou půjčku

Jak jsme již zmínili výše, úrok je jednou, nikoli jedinou veličinou, kterou je potřeba při porovnávání půjček vzít v potaz. Mnohem lepší vypovídací schopnost má třeba hodnota RPSN. Od věci také není zapátrat v internetových fórech a diskuzích, kde se dočtete mnoho zajímavých informací. Nejcennější je ale v této oblasti osobní doporučení někoho, kdo má již s daným produktem osobní zkušenost.

Při výběru půjčky také prověřte termíny její splatnosti (ne všude jde o splátky v měsíčních intervalech) a také sankce a poplatky za případné porušení obchodních podmínek. Důkladně si pročtěte také smlouvu, samotné obchodní podmínky a informace na oficiální webové stránce. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat, popřípadě si vyžádejte smlouvu k domácímu prostudování. Nikdy nic nepodepisujte ve stresu nebo pod nátlakem. Jeden podpis by vás totiž mohl vyjít pekelně draho.

Náš tip: Chybí vám peníze? Zvažte nutnost půjčky! Na co se při výběru zaměřit?

Problémy okamžitě řešte

Už dopředu víte, že další splátku půjčky nemůžete uhradit? Neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách, které ale rozhodně nejsou zadarmo) anebo novém splátkovém kalendáři. Pokud máte vícero půjček a ve schránce se vám hromadí upomínky od věřitelů, zaměřte se na refinancování anebo konsolidaci úvěrů.

Přerostly vám dluhy přes hlavu? Pak je poslední možností záchrany cti i důstojnosti vyhlášení osobního bankrotu a následné oddlužení. Připravte se na ale na to, že jde o náročnou cestu, která není pro každého. Osobní bankrot navíc musí schválit soud. A rozhodně tak neučiní u každého.

Byli jste už někdy v situaci, kdy jste museli požádat o půjčku? Jaká tahle zkušenost byla? Dejte nám vědět do diskuze pod článkem anebo na náš facebook.

Vendula Vrablová