Žádost o půjčku v bance zamítnuta? Vyzkoušejte P2P půjčky

22.1.2018 v kategorii Návody a poradna · Půjčky a úvěry

Jedna kapsa prázdná a ta druhá? Vysypaná! Že přesně nějak takhle vypadá vaše finanční situace po Vánocích? Není se čemu divit – vždyť vánoce už tradičně patří mezi finančně nejnáročnější období z celého roku. Potřebujete po Vánocích půjčit? Vaše kroky pravděpodobně povedou do banky….

Co zajímá bankovního úředníka?

Bankovní úředník bude zkoumat vaši bonitu, příjmy, výdaje, zajímat ho bude i počet osob žijících v dané domácnosti, včetně dětí. Sdělit mu musíte i informace o vaší práci, popřípadě podnikání. Samozřejmostí bude kontrola vaší finanční minulosti a registrů dlužníků. Pokud banka vyhodnotí, že jste pro ni příliš rizikovým klientem, půjčku vám z pochopitelných důvodů neschválí. Co dělat v takovém případě? Odpovědí mohou být nebankovní půjčky anebo jejich moderních alternativa – P2P půjčky, v rámci kterých půjčují lidé ostatním lidem.

Odkud k nám P2P půjčky vlastně přišly?

Zkratka P2P je složeninou slov „Peer to peer lending“. Někdy jsou však tyto produkty označovány za person-to-person lending, sociální půjčky či přímé úvěrování. U nás jsou poměrně neznámou novinkou, ve světě už tolik pozornosti nestrhují. Vůbec prvním průkopníkem P2P2 půjček ve světě byla anglická společnost Zopa. Firma byla založena v roce 2005 a za dobu své působnosti už vyplatila více než 2,79 miliard liber. Na tento obří úspěch zareagovala společnost Funding Circle, která vznikla o pět let později a do roku 2017 rozpůjčovala více než 2,9 miliard liber.

Mohlo by vás zajímat: Podle čeho vybrat nejlepší P2P platformu

Kouzlo P2P objevili v USA o něco později než v Anglii. Konkrétně tedy šlo o rok 2006, kdy tady byla založena společnost Prosper marketplace, kterou ještě v tom samém roce následovala společnost Lending Club. Obě tyto společnosti sídlí v San Franciscu. Zde pak uzavřely spojenectví se společností FOLIO Investing a vytvořily tak sekundární trh s lepší kvalitou pohledávek. Lending Club je v současnosti největší P2P platformou na světě.

Bankerat jako tuzemský průkopník

Tuzemským průkopníkem ve světě P2P půjček byla společnost Bankerat. Ta začala poprvé P2P půjčky poskytovat v roce 2010. Asi největší úspěch a ohlas ale zaznamenala společnost Zonky, která začala fungovat o pět let později – konkrétně tedy v roce 2015. Na konci července společnost zveřejnila zprávu, v níž zmínila, že doposud rozpůjčovala více než jednu miliardu korun. Mezi další společnosti, poskytující P2P půjčky, patří třeba Banking Online, Benefi, Prestito nebo Žlutý meloun.

Přečtěte si také: Půjčovat státu nebo jeho obyvatelům? Srovnáváme P2P půjčky a státní dluhopisy

Jak P2P vlastně fungují?

Veškeré akce jsou realizovány ve speciální peer to peer lending platformě, kterou můžeme velmi zjednodušeně přirovnat k online tržišti. P2P lending platforma spojuje žadatele o úvěr s těmi, kteří chtějí své peníze zhodnotit, chtějí investovat. Lidé, kteří v ní pracují, zajišťují veškerou smluvní dokumentaci i komunikaci mezi jednotlivými stranami. Zároveň také udělují rating jednotlivým úvěrům, zajišťují přijímání splátek na úvěry a rozúčtování těchto splátek jednotlivým investorům. Aby mohla platforma fungovat, musí získat licenci u České národní banky ve smyslu zákona o platebním styku 284/2009 Sb.

Výhody, nevýhody a možná rizika P2P půjček pro žadatele:

+ do hry nevstupuje banka

+ nulové poplatky

+ nízké úroky

+ vyřízení půjčky on-line

+ možnost půjček i pro problémové klienty

– žádná nabídka na půjčku

– nabídky s příliš nevýhodnými podmínkami

Výhody, nevýhody a možná rizika P2P půjček pro investory:

+ bezpečná investice zajímavé zhodnocení

– dlužník přestane splácet

– výnosy nejsou garantovány

– různá míra rizika

Jak zažádat o P2P půjčku?

Pokud vás možnost P2P půjčky zaujala, můžete o ni jednoduše zažádat z pohodlí vašeho domova. Obvykle si nastavíte parametry půjček (objem vypůjčených prostředků, termín splatnosti apod.) a sdělíte investorům, na co si hodláte půjčit (u některých společností to není povinné). Čím více informací o sobě uvedete, tím větší je šance, že se investoři začnou na vaši půjčku skládat. Připravte se ale opět na to, že bude potřeba doložit k žádosti výpis z úvěrového registru a potvrzení o příjmech. Investoři tak uvidí méně rizikového žadatele a jsou ochotni nabídnout nižší úrok. Jakmile je aukce ukončena, peníze jsou poukázány na bankovní účet žadatele.

Mohlo by vás zajímat: Víte, co jsou to P2P půjčky?

Obecné podmínky P2p půjček:

  • Věk minimálně 18 let
  • Trvalé bydliště na území České republiky
  • Žadatel nesmí být v exekuci
  • Žadatel nesmí být v insolvenci nebo na něj nesmí být podán návrh
  • Alespoň dvou dokladů totožnosti (OP + pas nebo řidičský průkaz)
  • + další podmínky dle konkrétní P2P platformy

Pár slov závěrem

Ještě před tím, než o P2P půjčku zažádáte, mějte na paměti, že každá z dostupných platforem v České republice se něčím liší nejen v podmínkách pro schválení úvěru, ale i v podmínkách pro investory. Někde vám může půjčit peníze pouze jediný investor, jinde se musí na půjčku poskládat investorů více. či podmínkách na investory. Tak či tak jde o poměrně zajímavou možnost, jak získat peníze, když vám v bance nepůjčí.

Půjčili jste si někdy prostřednictvím P2P aukce? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem anebo na našem facebooku.

Vendula Vrablová