hypotéka bez práce

10.6.2015 v kategorii Hypotéky · Návody a poradna

Hypotéka je pro spoustu lidí jedinou možností, jak vyřešit otázku bydlení, ale mohou nastat situace, kdy dlužník ztratí práci nebo je nucen dům s hypotékou prodat. Jak tyto zapeklité situace řešit? Přišli jste o práci a nejste dočasně schopni hradit měsíční splátky? V prvé řadě neprodleně kontaktujte banku a snažte se s ní společně najít řešení. Na věřitele se obraťte v momentě, kdy je vám jasné, že nebudete moci splátku uhradit – tedy s dostatečným předstihem.

Pravděpodobně se s ním dohodnete na dočasném odkladu splátek jistiny a to až několikaměsíčním. Úrokům se však zřejmě nevyhnete, budete je muset platit i nadále.

Další možností, jak snížit výši splátky je prodloužení celkové splatnosti. Musíte však počítat s tím, že se vám hypotéční úvěr o něco prodraží. Mluvčí některých bank zase upozorňují na důležitost pojištění schopnosti splácet, ale ani ono není ultimátním řešením každé situace a navíc je třeba počítat s tím, že pojišťovny hradí pojistné až dva měsíce poté, co se pojistník zaeviduje na úřadu práce.

Nezapomínejte si proto tvořit rezervy, které by (alespoň podle odborníků) měly dosahovat cca šestinásobku celkového měsíčního příjmu rodiny. Ušetřené finance by měly být uloženy na spořícím účtu nebo někde, kde budou během několika dní přístupné.

V případě finančních nesnází se můžete obrátit i na Poradnu při finanční tísní, která své služby poskytuje bezplatně a diskrétně.

Jak postupovat v případě domu či bytu, který chcete prodat?

Možností je hned několik a záleží na tom, jak se domluvíte s kupujícím. Ten může byt převzat i s dluhem s tím, že ho bude splácet za stejných podmínek jako vy. Musí však splnit kritéria, jako by si bral zcela novou hypotéku. Vy za prodej obdržíte částku, která se rovná kupní ceně nemovitosti, od které je odečtena výše zbývajících splátek.

Nový majitel může požádat i o zbrusu nový úvěr, stávající hypotéku refinancovat a vám doplatit částku, která zbývá do kupní ceny. Rozhodnete-li se hypotéku předčasně splatit, učiňte tak na konci fixačního období. Jindy budete čelit sankci, která se může vyšplhat i na několik desítek tisíc.

Jak je to s hypotékou v případě rozvodu s partnerem?

Opět se nabízí několik možností. Bude-li chtít některý z partnerů v zadlužené nemovitosti zůstat a bude-li mít dostatečně vysoký příjem, může hypotéku doplatit sám. V případě nízkého příjmu k němu může přistoupit spoludlužník. Bývalý partner, který se odstěhuje, je vyplacen a z dluhu vyvázán. Další možností je nemovitost prodat a převést dlužnou částku na kupujícího, případně dům prodat, úvěr předčasně doplatit a finance rozdělit.

Petr Vohradník

Petr Vohradník