Zvažujete konsolidaci půjček?

22.5.2016 v kategorii Konsolidace půjček · Návody a poradna · Řešení dluhů

Když se ocitnete v situaci, že splácíte najednou několik půjček, může být výhodnější sloučit je do jedné. Právě to je konsolidace půjček a úvěrů. Ve výsledku můžete získat výhodnější podmínky, zaplatíte méně na úrocích a vše bude přehlednější díky splácení pouze jedné větší půjčky místo několika menších. Jednotlivé podmínky se liší od celkové výše nového úvěru a nabídky u poskytovatele. Podívejte se, co je nutné udělat pro konsolidaci úvěrů.

  1. Sečtete příjmy a výdaje

Nejdříve si vypočítejte, jestli se vám to vůbec vyplatí. V případě, kdy máte například dvě výhodné půjčky, by jejich sloučení nemuselo být tolik výhodné, ale spíše naopak. Zkuste si tedy spočítat, jaké jsou vaše příjmy a výdaje a podle toho si určete, jestli do toho jít nebo to ponecháte tak, jak to je.

 

  1. Zkontaktujte věřitele, u kterého máte největší závazek

V situaci, kdy máte více půjček, často platí, že jedna z nich je větší, než ty ostatní. Právě taková půjčka může mít lepší podmínky, než ty malé a je dobré obrátit se na jejího poskytovatele. Pokud vám nabídne výhodné podmínky sloučení půjček, můžete na to kývnout.

 

  1. Porovnejte nabídky jiných společností

V případě, že se vám nabídka nelíbí nebo máte pocit, že jinde dostanete něco lepšího, poohlédněte se u konkurenčních poskytovatelů úvěru. Porovnejte jednotlivé nabídky a nezapomeňte vzít v úvahu faktory, jako je výše úvěru, poplatky nebo délka splácení a výše jednotlivých splátek.

 

  1. Spočítejte si úsporu i navýšení částky

Při porovnání nabídek si spočítejte, jaká bude vaše úspora při sloučení půjček. Zároveň si zjistěte, jak hodně se zvýší cílová částka a v jaké výši budou úroky. V rámci navýšení částky se totiž někdy dostanete do situace, kdy bude nutné ručit majetkem za takto vysoký úvěr.

 

  1. Naplánujte výši nového úvěru – nechcete si půjčit něco navíc?

Plánování výše nového úvěru se nemusí odvíjet pouze od součtu všech hodnot vašich stávajících půjček, ale můžete tam zahrnout i rezervu pro případ, kdy víte, že byste za čas žádali o nový úvěr. Zároveň však upravte všechny své výpočty tak, abyste se nedostali do situace, kdy nebudete schopní takto vysoký úvěr splácet.

Petr Vohradník

Petr Vohradník